Prezident je vraj zapletený do korupcie a plánuje prepustiť tisícky zamestnancov. Akademikom sa to nepáči a vyzývajú na odpor

    0
    Brazílčania protestujú proti prevratu (Autor: SITA)
    Na protest proti zvrhnutiu prezidentky založili intelektuáli a akademici z rôznych krajín sveta skupinu s názvom „Ľudstvo proti prevratu v Brazílii“. Ešte v pondelok vydala táto skupina výzvu, v ktorej odsudzuje zosadenie Dilmy Russeffovej z funkcie hlavy štátu. Podľa odporcov prevratu je senát, ktorý prezidentku odvolal, skorumpovaný a ovládaný pravicovou loby. 
     
    Pod odmietavé stanovisko sa podpísalo vyše 800 významných akademikov a mysliteľov z viacerých krajín. Podľa nich je viacero členov strany Brazílskeho demokratického hnutia (PMDB) zapletených do korupčných škandálov. K tejto strane, ktorá ovláda senát, patrí aj úradujúci prezident Michel Temer, ktorý bol pred zosadením Rousseffovej jej zástupcom.
     
    Pripomeňme, že ešte v marci bola PMDB súčasťou vládnej koalície spolu so Stranou práce prezidentky Rousseffovej. Po nezhodách však strana Brazílskeho demokratického hnutia odišla z vlády. Teraz sa PMDB vrátila k moci, ale je vo vláde bez toho, aby bola riadne zvolená. Ľudia preto v uliciach volajú po okamžitom odstúpení dočasného prezidenta aj kabinetu. 
     
    VIDEO Protesty proti brazílskemu prezidentovi a vláde 

    Prezident s maslom na hlave 

    Kritici krokov senátu, ktorý odhlasoval odvolanie prezidentky z funkcie, tvrdia, že práve súčasný prezident Michel Temer má prsty v jednom z najväčších korupčných škandálov v dejinách Brazílie. Aféra, ktorá dostala prezývku „Operation Car Wash“, sa týka prania špinavých peňazí a podplácania v štátom riadenej ropnej spoločnosti Petrobras. 
     
    Nejde však len o prezidenta. Do kauzy okolo štátnej ropnej spoločnosti je zapojených viacero ľudí napojených na stranu Brazílskeho demokratického hnutia. Medzi nimi aj bývalý hovorca parlamentu Eduardo Cunha, ktorého vyšetrujú pre podozrenie z toho, že prijal úplatky vo výške 40 miliónov dolárov. 
     
    O miesto prišiel Cunha začiatkom mája, ale ešte predtým stihol podporiť kroky proti dnes už bývalej prezidentke Rousseffovej. Tá údajne nebola priamo zapletená v škandále. Oficiálne ju odvolali preto, že údajne použila verejné prostriedky, aby zakryla deficit v niektorých rezortoch. 
     
    Zastupujúci prezident Brazílie Michel Temer, spájaný s korupčnou aférou okolo štátnej ropnej spoločnosti, oznámil krátko po nástupe k moci viacero zásadných zmien. Pozvať chce do krajiny zahraničné korporácie a plánuje aj ďalšie opatrenia, ktoré by mali údajne pomôcť brazílskej ekonomike, aby sa spamätala z celosvetovo nízkych cien ropy. 
     
    Pomoc zo zahraničia však nie je jediná cesta, ktorou chce nová hlava štátu pozdvihnúť brazílsku ekonomiku. V pláne je aj nepopulárne prepúšťanie štátnych zamestnancov. O miesto ich príde najmenej 40-tisíc. Tŕňom v oku kritikom, ku ktorým sa pridali aj lídri ôsmich latinskoamerických krajín, je fakt, že nová vláda pozostáva zo samých bielych mužov. Siedmi ministri navyše čelia vyšetrovaniu v súvislosti s korupciou okolo štátnej ropnej spoločnosti Petrobras. 
     
    Olympijské hry v brazílskom Riu sa majú začať o necelé tri mesiace, ale politické napätie v krajine, bezpečnostná situácia v krajine a šíriaci sa vírus Zika môžu usporiadateľskej krajine narobiť ešte poriadne problémy. 
     
    - Reklama -