Oscarový režisér Menzel pre PL.sk: Cenzúry je viac a ľudia sú sprostejší. Za komunizmu bola ideálna nezávislosť. A Slováci? Máte lepšieho prezidenta

  0
  Jiří Menzel. (Autor: pk)

  Do akej miery je podľa vás dôležitý vzťah štátu a filmových tvorcov? Je podpora od ministerstva kultúry dostatočná?

  Veľmi sa v tom u nás nevyznám a nejaká podpora tam je, a filmári vždy kričia, že je malá. Zrejme aj malá naozaj je. Ja mám s tým trošku problém. Keď ide napríklad o výtvarné umenie, tak si to človek musí vždy pripraviť akosi sám a potom ide už len o to, aby to dobre predal. Ale pokiaľ viem, tak maliari a ani spisovatelia žiadnu podporu nemajú. Film je drahé umenie a otázka znie, do akej miery tie prachy za to stoja.

  Dá sa na dnešné časy aplikovať veta, že kvantita prevyšuje kvalitu?

  Máte film za dvadsať miliónov, keď je lacnejší, a potom v kine beží štrnásť dní a potom v televízii. Vyrábame tých filmov hádam päťdesiat a je to hrozné plytvanie. Tým motorom je, že každý chce robiť celovečerný film, a pritom tých možností je oveľa viac.

  (Rozhovor pokračuje pod obrázkom)

  Jiří Menzel na bratislavskej tlačovke Medzinárodného filmového festivalu Trenčianske Teplice. Zdroj: pk

  Je výroba filmu do istej miery aj o politike? Ak by ste ju napríklad porovnali s minulosťou…

  To je veľký rozdiel, pretože predtým to platil štát. Pre filmárov to bola obrovská výhoda. Filmy vždy išli do kín a zaplatili sa, pretože štát mal monopol aj na nákup filmov, takže diktoval ceny. Keď prišiel americký film, tak ho kúpil lacno, a to, čo zarobili v kinách, tak to šlo na výrobu českých filmov. Bola to taká ideálna nezávislosť vďaka tomu, že bol komunizmus.

  Postrevolučné obdobie v Čechách či na Slovensku je spájané so slobodou. Cíti sa filmár, napríklad vy, v súčasnosti slobodný?

  (Smiech) Věra Chytilová (česká režisérka, pozn. redakcie) povedala voľakedy takú peknú vetu: „Boľševika môžeš oklamať, ale peniaze neoklameš.“ No a to je veľmi múdre. Svojím spôsobom je cenzúra väčšia teraz, pretože keď chcete urobiť niečo poriadne, tak ste odkázaný na počet divákov. Ľudia sú stále hlúpejší, pretože im filmy nadbiehajú. Je to teraz ťažšie.

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu