Slovákov čaká netradičný zážitok. Navaria im utečenci, bezdomovci aj aktivisti

  0
  Vlajka Slovenskej repubiky (Autor: SITA)

  “Jedlá výnimočných chutí budú môcť Slováci zakúsiť iba počas jedného dňa,” pozýva na podujatie Nadácia Pontis, ktorá spravuje portál DobraKrajina. Dodáva, že ochutnať špeciality bude možné za dobrovoľný príspevok na podporu aktivít zúčastnených organizácií. “Návštevníci budú môcť doslova nazrieť do ich kuchyne a v neposlednom rade im pomôcť dobrovoľným príspevkom,” píše Nadácia Pontis.

  V Dome umenia v Bratislave v rámci výstavy Strach z neznámeho predstaví Liga za ľudské práva jedlá utečencov z Afganistanu, Sýrie či Somálska. Známe thajské pouličné jedlo Pad Thai naservíruje Reštaurácia pod platanom združenia Vagus, Amnesty International Slovensko ponúkne raw koláčiky a diskusie so živými knihami, teda ľuďmi s výnimočným životným príbehom, a združenie Bol raz jeden človek pozýva na Swingové hodovanie spojené s workshopmi swingového tanca.

  Palacinky z rôznych krajín pripraví Človek v ohrození, navštíviť bude možné aj reštauráciu Prvá liga, ktorú otvorí Liga proti rakovine. Trenčania môžu navštíviť Zátoku pokoja, kde im naservírujú plážové menu, malacké občianske združenie Vstúpte zas pripraví vegánske špeciality a Prešovčania budú môcť zistiť „ako chutí inakosť“ s občianskym združením Návrat. Medové špeciality bude možné ochutnať vo vzdelávacej včelnici Včelí kRaj pri Kokave nad Rimavicou (okres Poltár) a bryndzové halušky navarí v obci Vinodol (okres Nitra) zduženie ZOMOS. 

  Pre návštevníkov Dňa reštaurácií je pripravený aj sprievodný program, napríklad prehliadka zákulisia divadla Stopy snov, prehliadka DOMCA – denného centra pre bezdomovcov, diskusie so živými knihami či osobné rozhovory s utečencami. Deň reštaurácií (Restaurant Day) vznikol vo fínskych Helsinkách v roku 2011 a odvtedy sa koná v 60 krajinách na celom svete. 

  - Reklama -