Kontroverzný postrek v Nízkych Tatrách rozpútal chaos. Aktivista sa na webe rozohnil a turisti sa búria. Povolil štát používanie škodlivého insekticídu?

  0
  Uzavretá zóna. (Autor: repro foto Youtube/Planet Natural Garden Supply)

  Aktivista a náčelník organizácie VLK obvinil štátnu firmu Lesy SR z vykonania postreku v Nízkych Tatrách, ktorý údajne dokonca obsahuje látku cypermetrín spôsobujúcu rakovinu.

  Toxická látka?

  „Štátne lesy začali striekať VAZTAK obsahujúci cypermetrín, endokrinný disruptor spôsobujúci rakovinu, po Národnom parku Nízke Tatry,“ píše aktivista Lukáč na svojom profile na sociálnej sieti. Podľa stránky Basf.cz prípravok VAZTAK Active naozaj obsahuje spomínanú látku. Podľa zdrojov je cypermetrín pyretroidným insekticídom, používaným na ničenie hmyzu. Údajne má pôsobiť toxicky na nervový systém. Medzi symptómy po vystavení jeho účinkom patrí závrat či nevoľnosť.

  „Cypermetrín je toxický pre včely a iný užitočný hmyz, dážďovky, ryby a kôrovce,“ píše sa v Časopise pre reformu pesticídov z leta roku 1996. Magazín ďalej informuje, že látka potláča imunitný systém, teda inhibuje tvorbu protilátok proti patogénnym mikroorganizmom.

  Postrek bol vykonaný v oblasti obce Liptovská Teplička, ktorá sa nachádza na severnom úpätí Nízkych Tatier. „Boli sme informovaní v tom zmysle, že nám pošlú informáciu, že budú vykonávať postrek, a my to potom dáme von cez rozhlas, aby ľudia vedeli, čo sa v našom katastri robí,“ prezradil pre PL.sk starosta obce Slavomír Kopáč.

  Status Juraja Lukáča. Zdroj: Facebook/Juraj Lukáč

  Mali právo použiť VAZTAK?

  „Zvažujeme proti pánovi Lukáčovi právne kroky, pretože už asi stačilo,“ prezradil pre PL.sk Vlastimil Rezek z Referátu internej a externej komunikácie Lesov SR. Štátna firma médiám rozoslala aj oficiálne vyhlásenie k problematike. „Štátny podnik Lesy Slovenskej republiky nepoužíva chemické postreky proti podkôrnemu hmyzu v národných parkoch a chránených vtáčích územiach. Podnik používa v týchto lokalitách na elimináciu kalamitného premnoženia lykožrútov k prírode šetrnejšie metódy odchytu premnožených lykožrútov s pomocou klasických lapačov a lapákov a tiež s pomocou lapačov, v ktorých je aplikovaný biologický prípravok BoVeril (entomopatogénna huba Beauveria bassiana),“ píše sa v tlačovej správe.

  Firma ďalej uvádza konkrétny prípad spojený s prípravkom VAZTAK. „Podnik v uplynulých týždňoch aplikoval chemické postreky prostriedkom Vaztak Active, ktorý je povoleným prípravkom, zapísaným v zozname autorizovaných prípravkov Ústredného kontrolného a skúšobného ústavu poľnohospodárskeho v Bratislave na rok 2016 iba v lesoch s 2. a nižším stupňom ochrany v súlade s § 12 a § 13 ods. 2 pís. h zákona 543/2002 o ochrane prírody a krajiny,“ vysvetľuje sa v správe.

  Lukáč vo svojom statuse píše, že postrek bol vykonaný v Nízkych Tatrách, a teda v národnom parku, pre ktorý by mal platiť vyšší ako druhý stupeň ochrany a aplikovanie chemických prostriedkov je možné len po konzultácii. Podľa informácií generálneho riaditeľa štátnej ochrany prírody Milana Boroša úsek, na ktorom bol použitý VAZTAK, patril do druhého ochranného stupňa. „Platí tam druhý stupeň ochrany. Je to ochranné pásmo. To znamená, že to nie je v národnom parku, ale je to v ochrannom pásme národného parku,“ spresnil pre PL.sk.

  Bez povolenia?

  „Štátne lesy striekajú bez akéhokoľvek povolenia, napriek tomu, že majú k dispozícii vedecké štúdie o tom, že cypermetrín je karcinogén,“ píše v statuse Lukáč. Toto tvrdenie potvrdil pre PL.sk aj telefonicky. „Ide o to, že tam existujú určité chránené druhy chrobákov, a keď ich chcú striekať lesníci, potrebujú povolenie,“ spresnil. Nízke Tatry a ich chránené územia patria pod Štátnu ochranu prírody SR a tá patrí pod ministerstvo životného prostredia. Postrek vykonali Lesy SR, ktoré zase patria pod ministerstvo pôdohospodárstva.

  Ministerstvo životného prostredia sa pre PL.sk vyjadrilo, že úsek, na ktorom bol postrek aplikovaný, patril do ochranného pásma Nízkych Tatier s ochranou druhého stupňa a aplikovali chemické látky na porastové steny v rozsahu menšom ako dva hektáre. „V zmysle uvedeného zákona nie je potrebný na túto činnosť súhlas orgánu ochrany prírody. K porušeniu zákona teda nedošlo,“ prezradila hovorkyňa ministerstva životného prostredia Petra Stano Maťašovská.

  K povoleniu, na ktoré sa Lukáč odvolával, sa vyjadrili aj Lesy SR. „Povolenie na chemickú ochranu od Štátnej ochrany prírody SR je potrebné iba v 3. a vyšších stupňoch ochrany. Lesy SR v takýchto lokalitách, medzi ktoré patrí aj národný park, chemickú ochranu nepoužili,“ vyjadril sa Rezek z Lesov.

  Insekticíd používaný v poľnohospodárstve

  „Vyhoveli sme tak štvrtine vyžadovaných území a striktne sme sa to snažili celé posunúť na odvozné miesta. To znamená na veľké plochy, kde nič nerastie, a všetko ručne, žiadne lietadlo. Tieto obavy sú absolútne zbytočné,“ vyjadril sa k téme Boroš zo štátnej ochrany prírody. A ide teda o škodlivý insekticíd? „Pre nás je absolútna priorita, či je ten prípravok povolený týmto štátom alebo nie je. On sa dokonca používa v poľnohospodárstve,“ dodáva.

  Ďalej prezradil, že v tomto konkrétnom prípade štátna ochrana prírody dovolila na ošetrenie len ten najmenej škodlivý prípravok a taktiež sa snažili dohliadnuť na to, aby neškodil súvisiacim druhom, ako sú chránené druhy hmyzu či ich predátori. Zámerne vraj vyberali také miesto, kde sa nič také nenachádza.

  „Aby nedochádzalo ku kontaminácii, tak sa postrek vykonával len ručnými postrekovačmi, taktiež sme to obmedzili počasím. Ak by tam bol predpoklad, že tam bude pršať, tak im to jednoducho nepovolíme,“ vysvetlil Boroš. Lukáč tvrdil, že nešlo o ručné postreky. „Nebol to ručný postrek, ale striekali to z traktorov špeciálnymi nástrojmi,“ prezradil pre PL.sk.

  Na Facebooku Lukáčov status vyvolal u turistov nevôľu. Zdroj: Facebook/Turistika na Slovensku

  Zhrození turisti

  Potom, ako Lukáč otvoril problematiku, po sociálnych sieťach sa začali šíriť vyjadrenia rozhorčených užívateľov, turistov či lesných rekreantov. „Barbari,“ píše jedna z užívateliek k téme na facebookovej stránke Turistika na Slovensku. Ďalší dodáva: „Najlepšie na*ebať chémiu na všetko a vystarané… ľudský ko*otizmus nepozná hraníc.“ Na Lukáčovom profile užívatelia taktiež nešetrili kritikou. „Fuj, mali si to vystriekať na tie sprosté gebule debilné…“ uviedol jeden z komentátorov.

  - Reklama -