piatok, 23 apríla, 2021
9.9 C
Bratislava
Úvod Aréna Čiernemu rasistovi, ktorý zdeptal mladú belošku, sa nič nestane. Pokojne môže ďalej...

Čiernemu rasistovi, ktorý zdeptal mladú belošku, sa nič nestane. Pokojne môže ďalej študovať, ale s „bielymi médiami“ nekomunikuje

Študent prestížnej univerzity v Oxforde Ntokozo Qwabe začiatkom tohto mesiaca spustil sám na seba lavínu nelichotivých komentárov na sociálnych sieťach. Svojimi rasistickými narážkami, ktoré spojil s požiadavkou, aby bieli vrátili jeho ľuďom ukradnutú pôdu, totiž rozplakal mladú belošku. 
 
Rasistické narážky mladého černocha študujúceho na Oxforde sa prevalili len vďaka tomu, že sa dotyčný pochválil na Facebooku. V komentári, ktorý je už zo sociálnej siete vymazaný, nezabudol podotknúť, ako sa sa pobavil na „bielych slzách“ čašníčky. Spolu s kamarátom nechal totiž dievčaťu namiesto prepitného lístok s odkazom: „Dostaneš prepitné, keď vrátiš našu zem.“ To dievča rozplakalo a rasistu čiernej pleti podľa denníka The Independent mimoriadne pobavilo
 

Oxford nie je pre rasistov

Spočiatku reagovali na poznámku študenta len ľudia na sociálnych sieťach, ale po medializácii prípadu prehovorila o celej veci aj samotná obeť. Podľa čašníčky, ktorá si namiesto prepitného vyslúžila len posmech čiernych rasistov, je šokujúce, ako sa študenti zachovali. „Oxford nie je miesto, kam by mali chodiť juhoafrickí rasisti. Je to privilégium a on je oveľa privilegovanejší než ja,“ uviedla mladá žena pre denník Daily Mail
 
Najsmutnejšie je podľa mladej čašníčky to, že si mladíci neuvedomili, prečo sa vlastne rozplakala. „Rozplakal ma fakt, že niekto môže byť taký krutý bez toho, aby chápal, v akej situácii sa nachádza ten druhý. Chápem protesty namierené na politikov, ale nemôžete prísť do reštaurácie a požadovať späť svoju zem,“ uviedla čašníčka na margo rasistických poznámok oxfordského študenta. 
 
Dievča, ktoré sa od Qwabeho nedočkalo prepitného pre jeho rasistické postoje, však neprišlo skrátka. Na internetovom portáli Gofundme ľudia vyzbierali na príspevkoch pre mladé dievča takmer 7-tisíc dolárov. „On je oxfordský študent, ale ja si ani nemôžem dovoliť študovať a ešte ma aj napádajú. On si však nezaslúži stratiť všetko len preto, že bol tak trochu idiot,“ dodala. 

Oxfordský rasista neodpovedá

V snahe priniesť pohľad samotného hlavného aktéra rasistického incidentu oslovili Qwabeho viaceré západné médiá, ale bez odozvy. Podľa informácií denníka The Independent priniesol juhoafrický spravodajský portál Sowetan správu, v ktorej oxfordský rasista čiernej pleti poslal odkaz všetkým ostatným médiám. „Všetkým médiám, ktoré chcú so mnou hovoriť, odkazujem: Budeme vystupovať v bielych médiách, keď budeme mať späť svoju zem,“ uviedol Qwabe. 
 
Napriek vlne kritiky a nespokojnosti viacerých organizácií sa ukázalo, že Oxfordská univerzita proti čiernemu rasistovi nijako disciplinárne nezakročí. Nepríde ani o štipendium. Len pre zaujímavosť, Qwabe je jednou z vedúcich osobností, ktoré volajú po odstránení sochy Cecila Rhodesa z areálu univerzity v Oxforde. Tvrdia totiž, že ide o pripomienku koloniálnej éry a otroctva. Pozoruhodný je už len fakt, že práve Qwabe, ktorý tak veľmi volá po jej odstránení, navštevuje univerzitu len vďaka štipendiu z fondu Cecila Rhodesa. Ani o to však nepríde. 
 
Komentár študenta Oxfordskej univerzity Ntokoza Qwabeho
Komentár, ktorý Ntokozo Qwabe umiestnil na Facebook, ale pre rasistický podtext bol odstránený (zdroj: Facebook)
 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 378,635 +485 Dnes Úmrtí 11,405 +48 Dnes Uzdravení 255,300 Infikovaných 111,930 Last updated: 23. apríla 2021 - 12:39 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -