Župan BBSK a zároveň predseda ĽS Naše Slovensko Marian Kotleba vyvesil na budovu svojho úradu okrem slovenskej aj ruskú vlajku. Urobil tak pri príležitosti návštevy ruských motorkárov, o ktorej sme písali na ParlamentnéListy.sk. Ako na svojom facebookovom profile informuje riaditeľ BBSK Milan Uhrík, síce sú ruskí motorkári vnímaní predstaviteľmi vlády za hrozbu, oni za hrozbu považujú skôr americké transportéry na našich cestách a stíhačky na našom nebi.
Zdroj: Facebook/Milan Uhrík
„Preto sme na Úrade BBSK vyvesili ruskú zástavu. Ako symbol úcty k historickému priateľstvu medzi Slovákmi a Rusmi. Ako symbol nádeje na zlepšenie vzájomných vzťahov našich národov do budúcnosti,“ píše Uhrík a dodáva, „nehľadajte za tým žiadnu rusofíliu ani rusofóbiu, žiadnu kontroverznú históriu, žiadny kapitalizmus ani boľševizmus, ani žiadny iný -izmus.“
Ako tvrdia samotní ruskí motorkári, ich jazda do Berlína je pripomenutím si porážky nacistického Nemecka v druhej svetovej vojne. Bol to pritom práve Marian Kotleba, ktorý pri príležitosti výročia úmrtia prezidenta prvého Slovenského štátu Jozefa Tisa, požiadal predsedu parlamentu Andreja Danka, aby sa rokovanie začalo minútou ticha.
Banskobystrický župan sa do povedomia ľudí zapísal pred rokom v lete aj tým, keď pri príležitosti výročia Slovenského národného povstania 29. augusta vyvesil na budovu čiernu vlajku, ktorá vyvolala rozhorčenie širokej verejnosti. Podľa vtedajších slov Milana Uhríka boli smútočné čierne vlajky vyvesené ako spomienka na padlých v Slovenskom národnom povstaní, ktoré sa najviac dotklo práve obyvateľov súčasného Banskobystrického samosprávneho kraja.
Vlajky z budovy nakoniec strhol politológ Eduard Chmelár, na čo Uhrík zareagoval slovami: „Strhnutie týchto vlajok považujeme za prejav hlbokej neúcty voči životom vyhasnutým v tomto povstaní. Je poľutovaniahodné a príznačné, že smútočné vlajky za obete povstania strhávajú z politických dôvodov práve tí, ktorí najviac rozprávajú o mieri a o úcte k životu.“
Aktuálne konanie predsedu BBSK a predsedu ĽSNS Mariana Kotlebu neuniklo ani pozornosti smeráka Blahu, ktorý sa na jeho adresu často vyjadruje a k svojim odkazom zvykne pripájať aj hashtag prevychovavamemariana. „Kotleba dnes vyvesil na budovu župy v Banskej Bystrici slovenskú a ruskú vlajku. Len by ma zaujímalo, ako to ide dokopy s jeho podporou slovenského fašistického štátu, ktorý po boku nemeckých nacistov vraždil Rusov a vypaľoval slovenské dediny za to, že spoločne s povstalcami a Rusmi bojovali proti fašistom. Riadna schíza!“ píše Blaha a status ukončil slovami, „Kotleba, darmo sa oháňaš ruskou a slovenskou vlajkou – ruskí aj slovenskí vlastenci tebou pohŕdajú, tak ako s každým fašistom.“
Zdroj: Facebook/Ľuboš Blaha
Podľa poslanca z OĽaNO Jána Budaja majú Kotlebove dve zástavy jedno posolstvo. Tvrdí, že ten, kto na výročie SNP vyvesuje čiernu zástavu, dáva najavo, že stojí na strane politikov, čo honorovali esesákov za zabíjanie povstalcov SNP, ako aj za vraždenie a týranie slovenského civilného obyvateľstva, a naráža tak na skutočnosť, že predseda ĽSNS na výročie SNP vyvesil na úrad čiernu zástavu. „… ale teraz, na výročie obsadenia Slovenska vojskami komunistického vodcu Stalina, náš banskobystrický župan už čiernu zástavu nevyvesil. Už nie je verný odkazu J. Tisa, pre ktorého bolo obsadenie Slovenska Červenou armádou najväčšou historickou tragédiou. Naopak – pán Kotleba toto výročie oslávil vyvesením zástavy dnešných obdivovateľov generalissima Stalina. Vyvesil zástavu Putinovho Ruska,“ dodal Budaj.
Zdroj: Facebook/Ján Budaj
Čo si myslí o vyvesení najskôr čiernej a teraz ruskej vlajky na budove župy, pre PL.sk povedal aj saskár Klus. „Z môjho pohľadu sa pán Kotleba priznal skôr k proruskej orientácii, čo je tak trošku paradox, pretože v minulosti sa skôr objavovali úvahy o tom, že je obdivovateľom fašizmu a nacizmu, čiže z tohto uhla pohľadu to chápem ako istú formu možno schizofrénie, ale vôbec nie netypickú pre radikálne skupiny naprieč Európou,“ povedal s tým, že niektoré zlé jazyk dokonca hovoria, že mnohé z týchto skupín sú financované samotnou Ruskou federáciou alebo ňou financovanými inštitúciami, a dodal, „nechcem tým povedať, že sa to týka priamo Mariana Kotlebu, na to nemáme žiadne dôkazy, ale v prípade takej Marine Le Penovej je to prepojenie, pokiaľ viem, pomerne známe,“ uzavrel liberál.
Tému stručne okomentoval aj šéf Sme rodina Boris Kollár. Pre PL.sk povedal: „Síce tomu nerozumiem, ale je to jeho vec, on je župan BBSK,“ vyjadril sa Kollár.