V školskej budove prebieha rekonštrukcia, čo však nezabránilo migrantom z Afganistanu, Eritrey, Somálska, Sudánu a Jemenu v jej obsadení. Polícia sa rozhodla po štrnástich dňoch budovu vypratať, čo sa však nezaobišlo bez vypätých emócií. Policajtom sa do cesty postavili nielen „squatteri z krajín tretieho sveta“, ale aj ľavicoví aktivisti, ktorí ich prišli podporiť. Na rozohnanie agresívnych demonštrantov nakoniec museli policajti použiť slzný plyn.
Extrémistickí ľavičiari opäť v akcii
Viacerí demonštranti boli podľa agentúry AFP maskovaní, aby ich tak úrady nemohli identifikovať, pričom hádzali po zasahujúcej polícii kamene a ďalšie nebezpečné predmety.
Jednoznačne dávali najavo, čo si o polícii myslia, keďže skandovali: „Políciu všetci nenávidia.“ Keď policajti vstúpili do budovy, bránili im v ceste ďalšie prekážky. Squatteri a ich podporovatelia z radov anarchistov a ľavicových extrémistov sa pokúsili zablokovať ďalšie dvere stoličkami a stolmi.
Účastníci protestov tvrdili, že zásah policajtov bol neadekvátny. Mnohí z nich vyjadrovali obavy z toho, čo s nimi ďalej bude. „Dnes ráno polícia vnikla do budovy a použila pri tom slzný plyn. Niekoľko hodín predtým sme postavili barikády zo stolov a stoličiek, aby sme im tak zablokovali priechod. Oni ale všetko čoskoro odpratali. Bolo to tu lepšie ako na ulici. Vôbec neviem, kam nás chcú presťahovať,“ cituje agentúra AFP dvadsaťročného občana Ghany.
Strety v parížskej škole
Nepokojný Paríž
V budove strednej školy v severnej časti Paríža sa nachádzalo asi 150 migrantov. Ako pre AFP uviedla Clementine Verschave, medzi inými tam bývalo aj veľa žien vrátane dvoch tehotných. Ľavicový politik Eric Coquerel zásah polície odmietol ako neodôvodnený. „Táto škola je navyše prázdna, takže to nedáva žiadny zmysel. Títo ľudia tu mali rozhodne lepšie podmienky než niekde na ulici. Zásah v strednej škole nebol tento týždeň prvý tohto druhu. V pondelok polícia uvoľňovala provizórny tábor zriadený v blízkosti parížskeho metra, kde sa zdržovalo 1 600 migrantov.
Pondelkový zásah polície v parížskom lýceu
Pondelkový zásah polície sa však na rozdiel od toho včerajšieho odohral bez väčších incidentov, hoci polícia tábor likvidovala už tretíkrát za posledných niekoľko mesiacov. Krátko po šiestej hodine rannej k táboru prišlo 150 policajtov a spoločne s nimi na miesto dorazilo aj niekoľko prázdnych autobusov, ktoré začali migrantov z Afganistanu a Sudánu premiestňovať do utečeneckých ubytovní v blízkom okolí. „Som rád, že môžeme odísť preč. V tábore nebolo bezpečne,“ zveril sa médiám dvadsaťštyriročný Mustafa z Afganistanu, ktorý sa v ilegálnom tábore zdržiaval asi mesiac.
Pôvodne šlo o reformu
Ulice Paríža, ale aj ďalších francúzskych miest, sa premenili na bojiská po tom, ako socialistická vláda prišla s reformou trhu práce. Nová legislatíva umožní spoločnostiam v čase krízy prispôsobenie pracovného času a miezd. Okrem iného má zabrániť dlhodobému znižovaniu počtu pracovných miest. Dôvodom reformy uskutočnenej socialistickou vládou je situácia na francúzskom trhu práce. Počet ľudí bez práce sa totiž zvýšil už 22. mesiac v poradí a dosahuje 10,8 percenta. Tisíce ľudí však s reformou nesúhlasia a vybrali sa protestovať do ulíc.
Po 62 dňoch, keď na Námestí republiky vyrástlo hnutie Nuit debout (Noci hore), pre ktoré bol protest proti zákonu východiskom, však parížsky prefekt Michel Cadot konštatoval, že takto to už ďalej nepôjde. „Otázku okolo slobody zhromažďovania budeme musieť nakoniec vzniesť,“ uviedol prefekt. Znepokojený je aj prvý tajomník socialistov Jean-Christophe Cambadélis. „Nedávne násilné strety nás znepokojujú,“ poznamenal.
Autor: Pas, Ste