Fašizmus znovu ožíva, ľutuje slávny režisér Európu

    0
    Zástava Poľska (Autor: APL)

    Wajda tvrdí, že v Poľsku opäť vládne jedna strana, ktorej členovia určujú beh dejín. „Nezáleží pritom na tom, či tí ľudia majú potrebnú kvalifikáciu. Opäť záleží predovšetkým na straníckej príslušnosti. Za takéto Poľsko som v časoch komunizmu nebojoval,“ hnevá sa tento rok deväťdesiatročný režisér, ktorý sa považuje za jedného z najvplyvnejších filmových tvorcov východnej Európy. Na druhej strane Wajda pripúšťa, že nie všetko je dnes v Poľsku také zlé ako za komunizmu. „Avšak vláda jednej strany tieto časy veľmi pripomína.“

    Súčasná Európa podľa Wajdu nie je Európou, ktorú si on a ďalší ideovo spriaznení jedinci predstavovali. „Celý kontinent sa pohybuje smerom ku krajnej pravici. Fašizmus znovu ožíva,“ obáva sa Wajda, ktorý je aj vo svojich rokoch stále aktívne činný a jeho najnovší film Powidoki sa objaví v kinách tento rok. Wajda sa tiež vyjadruje k afére spojenej s bývalým vodcom Solidarity Lechom Walesom, ktorý je obviňovaný zo spolupráce s poľskou tajnou políciou.

    Celý rozhovor si môžete v nemčine prečítať TU

    „Súčasná konzervatívna vláda sa snaží pozmeniť históriu a zdiskreditovať úlohu Solidarity aj Walesu osobne. Ja som pri tom osobne bol a viem, akú úlohu v celom procese Walesa hral. Pokusy o jeho diskreditáciu sú pre mňa osobne neprijateľné. On výrazne napomohol vytvoriť nový politický systém bez toho, aby došlo ku krvavému povstaniu,“ konštatuje Wajda a dodáva, že Walesovi stále dôveruje. „On stál fakticky úplne sám proti krutej štátnej moci a mal zodpovednosť za rodinu. Okrem toho neexistuje žiadny dôkaz, že by mal jeho podpis nejaké neblahé dôsledky.“

    Wajda v súčasnosti premýšľa o natočení ďalšieho filmu. „Kľúčové je nájsť nejakú nosnú tému. Myslím si, že aktuálne je ňou rozdelené Poľsko. Postavili sa nepriestupné bariéry dokonca aj medzi rodinnými príslušníkmi. Prečo nemôžu vzájomne komunikovať? Rozdelené rodiny symbolizujú rozdelenie našej krajiny v dôsledku odlišných názorov na politiku,“ uvádza Wajda a obáva sa, že ak súčasná vláda zostane dlhšie pri moci, možno sa opäť dostane k slovu cenzúra. „Na druhej strane však musím objektívne poznamenať, že nie vždy je nutné sa obávať najhoršieho.“

    Po páde komunizmu na seba Wajda z umeleckého pohľadu upozornil najmä filmom Katyň z roku 2007, ktorého hlavnou témou bolo zavraždenie viac ako 20 000 poľských zajatcov sovietskymi vojakmi. V Katyňskom lese vtedy okrem iného zomrel aj Wajdov otec. „Na filmovej premiére v Berlíne som sa stretol s kancelárkou Merkelovou, ktorá film veľmi chválila. Za dôležitejšie však považujem to, že ho vysielala dvakrát aj ruská televízia. Film teda videlo niekoľko miliónov Rusov. Mnohí z nich totiž dovtedy verili sovietskej propagande, ktorá za strojcu masakra vždy označovala Nemcov,“ uzatvára Wajda.

    - Reklama -