Katolíci doviezli do Ríma vyše stovky utečencov

  0
  Utečenci v juhotureckom meste Gaziantep (Autor: SITA)

  Skupina priletela z libanonského Bejrútu. Väčšinu tvoria Sýrčania z utečeneckých táborov v Libanone, ktorí ušli z Homsu, Aleppa, Hamá a Hassaky. Komunita sv. Egídia na svojej webovej stránke uviedla, že medzi nimi bola aj iracká rodina.

  Federácia evanjelických cirkví v Taliansku (FCEI) a Komunita sv. Egídia majú v úmysle presídliť do Talianska 1 000 ľudí, doteraz ich podľa tlačovej agentúry DPA pricestovalo 200.

  Ich letecká preprava je zameraná na utečencov, ktorí najviac potrebujú pomoc, ako sú rodiny s deťmi a starší ľudia. Vyberajú ich s pomocou miestnych humanitárnych zoskupení.

  Komunita sv. Egídia a FCEI zorganizovali od januára tri lety z Bejrútu. Do konca roka 2017 plánujú presídliť spolu 500 utečencov z Libanonu, 250 z Maroka a ďalších 250 z Etiópie.

  Po príchode do Talianska ich rozmiestňujú do rôznych lokalít, poskytujú im právnu pomoc počas azylového konania, jazykové kurzy a profesijný výcvik. Deti zapíšu do škôl.

  Talianska vláda sa na presídlení utečencov finančne nepodieľa. Pomáha im tým, že im udeľuje humanitárne vstupné víza pre utečencov, ktoré však neplatia, ak by sa rozhodli usadiť inde v Európskej únii.

  - Reklama -