Liberálky sa zahryzli do Tomanovej a už ju nepustia. Odvolanie im nestačí, chcú zmenu zákona

    0
    Exministerka a exposlankyňa NR SR Viera Tomanová (Autor: SITA)

    “Chceme podať návrh na zmenu zákona v oblasti podmienok, a to tak, že človek, ktorý sa bude o post komisára uchádzať, bude musieť splniť oveľa prísnejšie kritériá, najmä čo sa týka odporúčania organizácií, ktoré musia byť podľa nás akreditované,” povedala Natália Blahová. Ide podľa nej o organizácie, ktoré už prešli nejakým “sitom”, kontrolou, majú odborné i personálne zázemie, garantujú kvalitu, a preto môžu garantovať aj kvalitu nominanta na post. Každý jeden z nominantov na pozíciu musel mať podporu viacerých, podľa terajšieho zákona relevantných mimovládnych organizácií. “Tak, ako je to teraz spomínané, relevancia nejakej organizácie sa veľmi ťažko dokazuje, lebo 'relevantný' je veľmi vágny pojem, preto ho treba nahradiť 'akreditovaným',” vysvetlila.

    Viera Tomanová je vo svojej funkcii od konca roka 2015, no podľa poslankýň sa pri jej práci už vyskytol problém. Ten sa týka detského domova Peto, ktorý spravuje práve dcéra Tomanovej Petronela. Podľa Blahovej a Nicholsonovej v ňom porušujú práva detí. Preto chcú v zákone zmeniť aj systém odvolávania, a to tak, že nominant, resp. komisár musí preukázať, že po celý čas si udržiava kvalitu výkonu svojej funkcie, a ak sa tak nestane, parlament bude rozhodovať o tom, či ho odvolá, alebo nie.

    “Má to byť totiž človek nestranný, má vykonávať svoju funkciu s nadhľadom, riešiť veci dôsledne, pričom pri obrovských kompetenciách, ktoré má, môže byť aj nebezpečný, ak to nerobí. Komisár môže vstupovať do obydlí, rozprávať sa s maloletými bez dozoru a iné veci, dokonca nad rámec kompetencií verejného ochrancu práv,” priblížila Natália Blahová. “Nechať vo funkcii človeka, ktorý vie alebo môže tieto veci zneužívať, je nebezpečné,” dodala. 

    Poslankyne sa dohodli aj na tom, že na širšej opozičnej platforme do pléna spoločne predložia návrh uznesenia, ktorým by bola Viera Tomanová ako komisárka pre deti odvolaná. “Podľa nás nespĺňa predpoklady pre túto funkciu. Vidíme, že je v konflikte záujmov a nie je súčinná s ostatnými orgánmi, ako je napríklad verejná ochrankyňa práv,” povedala Blahová.

    Pracovníci kancelárie Jany Dubovcovej sa nedávno vybrali na prieskum do domova Peto. No ako uviedla Petronela Tomanová, “bez akéhokoľvek poverenia, bez akéhokoľvek preukázateľného dokumentu sa minulý týždeň domáhali vykonania kontroly v detskom domove Peto údajní pracovníci kancelárie verejného ochrancu práv. Napriek viacerým otázkam, mojim žiadostiam o preukázanie oprávnenia ich konania so zákonom som nedostala žiadnu odpoveď”. Takisto spolupráca Viery Tomanovej s renomovanými organizáciami je podľa Blahovej už od začiatku veľmi zlá, a “vôbec nemá potenciál pokračovať a zlepšovať sa”. Dokazuje to podľa jej slov aj fakt, že podala trestné oznámenie na naozaj relevantné organizácie, ktoré sa venujú deťom. 

    Natália Blahová si myslí, že v pléne nejakú šancu na odvolanie Viery Tomanovej z postu majú, verí, že to môže dopadnúť dobre. “Pre túto tému môžeme urobiť minimálne to, že ju otvoríme aj na pôde národnej rady, pretože práve poslanci sú tí, ktorí komisárku do kresla na šesť rokov zvolili. Tak nech sa ňou teraz zaoberajú, keď už krátko po začiatku jej pôsobenia sa takýmto spôsobom deklasovala,” povedala s tým, že takto rýchlo to nedokázal žiadny nominant Smeru-SD. Keď to však nebude mať podľa nej osoh, a to v prípade jej odvolania a následného dosadenia niekoho kompetentného, bude to mať dosah aspoň na to, že sa ľudia oboznámia s tým, akým spôsobom sa u nás obsadzujú dôležité kontrolné funkcie. 

    V detskom domove Peto v Bratislave je podľa informácií SaS, ktoré potvrdilo aj ministerstvo práce, momentálne šesť bábätiek do jedného roka a päť detí od štyroch do osem rokov. Väčšina z detí by mala byť v profesionálnych rodinách a nie v detských domovoch, pretože štát sa usiluje o to, aby každé bábätko dostalo k dispozícii profesionálnu matku, píše sa v stanovisku strany. Podľa zákona sú zriaďovatelia detských domovov od 1. januára 2012 povinní zabezpečiť, aby bolo každé dieťa do šiestich rokov po jeho umiestnení v detskom domove najneskôr po diagnostike zaradené do profesionálnej rodiny. 

    Domovom Peto sa začala zaoberať aj verejná ochrankyňa práv Jana Dubovcová, ktorá podala podnety na Okresný súd Malacky, ako aj na Okresné súdy Bratislava I, II, III, IV a V, aby začali konanie z úradnej moci súdu a vzhľadom na existujúce pochybnosti posúdili poskytovanie starostlivosti o maloleté deti, ktoré sú umiestnené v súkromnom detskom domove.

    - Reklama -