utorok, 7 júla, 2020
19.1 C
Bratislava
Úvod Aréna Pellegrini šokuje: Mal pravdu Kollár aj Kotleba

Pellegrini šokuje: Mal pravdu Kollár aj Kotleba

“Predpokladám, že v priebehu niekoľkých týždňov, čo však rozhodnú lekári, sa vráti a bude plnohodnotne vykonávať svoju prácu,” doplnil Pellegrini a zdôraznil, že jeho choroba nemá vplyv na chod štátu a fungovanie vlády. Podpredsedníčka Národnej rady SR Lucia Nicholsonová (SaS) si, naopak, myslí, že informovanosť o premiérovom stave bola nedostatočná.

Pripomenula, že v prípade ochorenia exprezidenta Rudolfa Schustera boli pravidelné brífingy pre médiá a nevznikol tak priestor na špekulácie. Aj v prípade choroby predsedu parlamentu Andreja Danka (SNS) je podľa nej viac informácií. “Takúto situáciu, keď sú chorí dvaja najvyšší predstavitelia krajiny, sme tu ešte nemali. Nie je to štandardná situácia a tak sa k tomu treba aj postaviť,” povedala Nicholsonová.

Pellegrini aj Nicholsonová kritizovali kultúrnu úroveň niektorých minulotýždňových vystúpení počas rozpravy k programovému vyhláseniu vlády. “Boli aj vystúpenia korektné, no mnohé boli len o šírení nenávisti, ktorými sa nič nerieši,” povedal vicepremiér. Tón debaty však minulý týždeň dala podľa neho opozícia, pričom konkrétne spomenul Igora Matoviča a Daniela Lipšica z OĽaNO-NOVA.

Dodal, že nenávistné príspevky vytvárajú živnú pôdu pre extrémizmus. “Ja si vyprosím, aby ma niekto označoval za zlodeja a mafiána. Mal pravdu (Boris) Kollár aj (Marián) Kotleba, ktorí rozpravu označili za štvrtú cenovú skupinu či za kabaret,” vyhlásil Pellegrini.

Aj podľa Nicholsonovej niektoré príspevky nepatrili na parlamentnú pôdu. “Kotleba z toho bude ťažiť, bude nás moralizovať ten, ktorý sa otvorene hlási k fašizmu,” povedala. Na Pellegriniho pripomienku, že s Matovičom a Lipšicom chcela ísť SaS do vlády, Nicholsnová reagovala slovami: “Radšej budem vládnuť s niekým, kto nešťastne narába s emóciami, ako s niekým, kto korumpuje”, pričom programové vyhlásenie v časti boja proti korupcii označila v niektorých bodoch za nedostatočné. 

Poslednou témou diskusnej relácie bolo školstvo a nespokojnosť učiteľov s programovým vyhlásením. Pellegrini pripomenul, že k 1. septembru vzrastú platy učiteľov o šesť percent a tento rok im už vzrástli o štyri percentá, ďalšie roky bude zvyšovanie miezd pokračovať. “Nie je obvyklé, aby v jednom roku vzrástli platy dvakrát,” vyhlásil.

Dodal, že do školstva pôjdu dve miliardy eur za štyri roky. Vláda sa však podľa neho musí zaoberať aj kvalitou vzdelávania, ktorá klesá, nielen vybavením škôl a platmi. Podľa Pellegriniho bude nutné znížiť nielen počet základných, stredných i vysokých škôl, ale aj počet pedagógov, pretože podľa štatistík je na Slovensku najmenej detí na jedného učiteľa v EÚ.

Nicholsonová je presvedčená, že problémom slovenského školstva sú zle nastavené toky financií, ktoré treba stransparentniť a zefektívniť, pretože v školstve je dlhodobo málo financií. “To však ide ruka v ruke s reformou vzdelávacieho systému. Musíme dať vedeniu škôl voľné ruky, čím sa rozbehne hospodárska súťaž medzi školami, a ak do toho vnesieme nejaké kritérium hodnotenie kvality škôl, tak sa to vyselektuje,” vyhlásila s tým, že na Slovensku existujú obrovské rozdiely v kvalite vzdelávania, za úroveň ktorého je zodpovedná práve škola a jej učitelia.

“Školy treba hodnotiť podľa kvality a na základe toho im prideľovať financie,” zdôraznila s tým, že väčší dôraz by sa mal dať na školy v oblastiach s rómskych obyvateľstvom, ktoré treba hodnotiť iným spôsobom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

Lučanský: Správať k Policajnému zboru ako k súkromnej firme je podľa mňa neakceptovateľné

Odchádzajúci prezident Policajného zboru (PZ) Milan Lučanský si myslí, že šéf PZ by sa pri zmene vládnej garnitúry vymieňať nemal. Zdôvodňuje to...

OECD očakáva pre koronakrízu väčšiu nezamestnanosť ako cez finančnú krízu

Kríza, ktorú vyvolala pandémia nového koronavírusu, povedie k nárastu miery nezamestnanosti vo väčšine vyspelého sveta značne nad úroveň, ktorú dosiahla počas globálnej...

Trnka porušil prokurátorskú etiku, konštatovala Etická komisia prokuratúry

Etická komisia prokuratúry, ktorá v utorok v Banskej Bystrici prerokovala žiadosť disciplinárnej komisie Generálnej prokuratúry (GP) SR v konaní voči bývalému generálnemu...

Česko: Tragická zrážka dvoch vlakov. Slováci by nemali byť medzi 20 zranenými a obeťami

V okrese Karlove Vary v Česku sa v utorok čelne zrazili dva osobné vlaky. Na mieste je okolo 20 zranených a dvaja...

Pellegrini: 46 hlasov podpory robí z Kollára jedného z najslabších šéfov NRSR

To, že v hlasovaní o odvolaní Borisa Kollára (Sme rodina) z funkcie predsedu parlamentu ho podporilo len 46 poslancov znamená, že je...

Kollár: Návrhom na svoje odvolanie som urobil posledný možný krok

Predseda Národnej rady (NR) SR Boris Kollár podľa vlastných slov návrhom na svoje odvolanie urobil posledný krok, ktorý mohol. Povedal to po...

Multikiná Ster Century Cinemas pre obmedzenú ponuku filmov opäť dočasne zatvoria

Sieť multikín Ster Century Cinemas s prevádzkami v obchodných centrách v Košiciach, Prievidzi, Žiline a Spišskej Novej Vsi od 9. júla znovu zatvára kiná...
Slovensko
Pozitívne vzorky 1,767 +2 Dnes Úmrtí 28 Uzdravení 1,473 Infikovaných 266 Last updated: 7. júla 2020 - 21:18 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky