Toto pre nás neurobil žiadny moslimský vodca, ospevujú pápeža vyvolení utečenci

  0
  Pápež František. (Autor: repro foto Youtube/RT)

  „Utečenci nie sú čísla. Sú to ľudia, ktorí majú tváre, mená, príbehy a treba s nimi tak aj zaobchádzať,“ napísal moderný pápež na svojom twitterovom účte. Ten v sobotu navštívil grécky ostrov Lesbos aj spolu s ďalšími zástupcami cirkvi: Bartolomejom I., vodcom ortodoxných kresťanov, a Ieronymom II., aténskym arcibiskupom. Ako prejav humanitárnej pomoci a gesta dobrej vôle František prijal na palubu svojho lietadla dvanástich utečencov.

  „Tweet“ pápeža Františka na adresu utečencov. Zdroj: Twitter/Pope Francis

  Ako vo sne

  Medzi „zachránenými“ rodinami sú aj Essasovci pochádzajúci z mesta Zabadani neďaleko libanonských hraníc. Práve táto oblasť trpela silným bombardovaním a to bol aj dôvod ich úteku. Hasan Essas zaplatil pašerákovi tristo dolárov, aby sa dostali k tureckým hraniciam. Sedeli v zadnej časti kamióna určeného pre dobytok, keď ich zajali jednotky Islamského štátu. Tie Hasana prinútili, aby sa k nim pridal. Nakoniec Essasovci zohnali ďalšieho pašeráka, ktorý ich dostal cez hranice. Hasan si na vlastnej koži vyskúšal pravdivosť porekadla „do tretice všetko dobré“ a práve v poradí tretí pašerák im sprostredkoval cestu do „vysnívanej“ Európy. Osud ich nakoniec zaviedol na grécky Lesbos, kde sa „vylodili“ osemnásteho marca.

  Jediné, po čom Hasan a jeho žena Noura túžili, bol normálny život a vhodné podmienky pre ich dvojročného syna Riyada. „To, čo sa nám stalo, je ako sen, ako jeden nádherný sen,“ pochvaľuje si Noura. Ako sám František poznamenal, jeho dobrý skutok nemal nič spoločné s náboženstvom a keď videl, že ich doklady sú v poriadku, neváhal a konal. Ako sám potvrdil, táto iniciatíva bola čisto humanitárneho charakteru.

  Pápež František vzal z gréckeho Lesbosu tri rodiny utečencov. Zdroj: Youtube/RT

  Nie sme džihádisti

  K vyvoleným sa pridala aj krajčírka Suhila s manželom Ramym, ktorý vo svojej domovine pracoval ako učiteľ. „Keď sme prvýkrát začuli, že pápež si nás vybral, tak sme to brali za niečo neuveriteľné,“ opisuje pocity Suhila. Manželia opustili svoj domov, sýrske mesto Deir al-Zour, pod tlakom výbojov Islamského štátu. „Rozprávala som sa s pápežom, no už vôbec neviem o čom. Bola som plná emócií. Toto pre nás ešte neurobil žiadny moslimský vodca,“ prezradila Sýrčanka. Noura Essasová prezradila, že pápež František je pre ňu dôležitejší ako väčšina moslimských duchovných. „… Pretože to, čo urobil pápež, by neurobil žiadny arabský či moslimský líder,“ poznamenala.

  Podľa Sýrčanky prišiel na rad krok prelomiť jazykovú bariéru. Rodiny začali navštevovať hodiny taliančiny a po nich bude nasledovať zabezpečenie predškolskej a školskej dochádzky pre ich deti. „Povedali sme Talianom, že sme normálni ľudia ako vy. My nie sme teroristi ani džihádisti. Skrátka sme museli ujsť z krajiny, pretože v nej zúrila vojna. Milujeme vás,“ odkázala Talianom Noura. O problematike informoval portál televízie  NBC

  - Reklama -