KĽDR má plné zuby už aj Čína. Severokórejcom ruší jeden biznis za druhým

  0
  Ilustračná fotografia. (Autor: SITA)

  Najnovšie čínske opatrenia zakazujú dovoz väčšiny severokórejského uhlia, železa, železnej rudy, zlata, titánu, vanádu a vzácnych zemín, informovala tlačová agentúra AP. Dnešné čínske vyhlásenie tiež informuje o zakázaní predaja leteckého paliva do Severnej Kórey, čo môže zastaviť lety tamojšieho štátneho dopravcu Air Koryo.

  Čína je hlavným obchodným partnerom politicky izolovanej Severnej Kórey, jej spolupráca je preto zásadná pre úspešnosť sankcií schválených minulý mesiac Bezpečnostnou radou OSN.

  Severokórejský vodca Kim Čong-un i napriek sankciám OSN zintenzívnil tento rok jadrové aktivity. Pchjongjang v januári uskutočnil už štvrtý skúšobný jadrový výbuch a pokračoval aj v skúškach balistických rakiet.
  Bezpečnostná rada OSN v reakcii na to uvalila na Pchjongjang nové sankcie. Jednou z nich sú kontroly nákladu smerujúceho do Severnej Kórey a z nej.

  Svetová organizácia 19. marca vyzvala všetky krajiny, aby zdvojnásobili svoje úsilie“ o presadenie sankcií voči Severnej Kórei.

  Čína sa doteraz zdráhala využiť obchodné embargo ako páku voči Pchjongjangu. Čínski diplomati argumentovali, že musia brať do úvahy potenciálne humanitárne dôsledky týchto sankcií.

  Mnohí analytici sa domnievajú, že čínski predstavitelia váhajú s uvalením paralyzujúcich sankcií na Severnú Kóreu v obave, že by mohli destabilizovať Kimovu vládu a otvoriť tak cestu možnému prívalu utečencov.

  - Reklama -