VIDEO Nechce sa im do Turecka. Deportovaní utečenci hádzali kamene a svetlice

    0
    Utečenci na gréckom pobreží (Autor: SITA)
    Na základe dohody uzavretej medzi Európskou úniou a Tureckom by mala Európa prijať za každého deportovaného migranta z Turecka iného, ktorý už prešiel azylovým konaním. Nemecko v duchu podpísanej dohody prijalo prvé asi dve desiatky migrantov z Turecka, ktorí majú právo na azyl. Ešte dnes sa očakáva, že z Turecka do Nemecka dorazia ďalšie desiatky migrantov. V ďalších týždňoch by tak nielen na územie nášho suseda mohli doraziť až desiatky tisíc prevažne moslimských migrantov.
     
    Predstavitelia EÚ a kancelárka Merkelová plnenie dohody privítali, ale napríklad osobitný zástupca generálneho tajomníka OSN pre migračnú politiku Peter Sutherland podľa britského denníka The Guardian vyhlásil, že dohoda ohrozuje medzinárodné právo. Upozorňoval najmä na to, že masové návraty žiadateľov o azyl by mali smerovať do bezpečnej krajiny. Mnohí experti však Turecko za takú bezpečnú krajinu nepovažujú.
     
     
    V piatok napríklad ľudskoprávna organizácia Amnesty International (AI) uviedla, že má informácie o tom, že turecké úrady v posledných dňoch prinútili násilím niekoľko stoviek sýrskych migrantov k návratu do ich vojnou ohrozenej krajiny. Podľa predstaviteľov AI Európska únia nevenuje dostatočnú pozornosť porušovaniu ľudských práv utečencov na území Turecka. Uzavretá dohoda, spojená s deportáciami utečencov z Grécka do Turecka, túto situáciu iba zhoršuje.
     
    Ako uviedla pohraničná agentúra EÚ Frontex, medzi 131 deportovaným migrantmi sa nachádzali väčšinou Pakistanci, Bangladéšania a Maročania. O tejto skupine deportovaných sa však rozhodlo ešte pred podpísaním dohody, takže je neisté, či dohoda dokáže zastaviť migračný tok smerujúci na európsky kontinent zo Sýrie, Iraku alebo Afganistanu. V skutočnosti nie je možné dnešné deportácie považovať za skúšobný test plnenia dohody.
     
    Samotní utečenci z očakávanej deportácie do Turecka príliš nadšení nie sú. Včera desiatky z nich zablokovali cestu kamiónom. Migranti zo Sýrie, Iraku a ďalších krajín si ľahli priamo na ceste a aj napriek skutočnosti, že so sebou majú malé deti, odmietli svoje protesty ukončiť. Miesto deportácie do Turecka požadujú otvorenie hraníc, aby sa mohli dostať najmä do Nemecka, ktoré už ako takmer jediná krajina na kontinente bezpodmienečne prijíma sýrskych utečencov.
     
    Za otvorenie európskych hraníc sa však demonštrovalo aj na taliansko-rakúskych hraniciach, kde sa podľa aktuálnych správ protesty zvrhli v násilnosti. Na zasahujúcich policajtov lietali kamene, svetlice a ďalšie nebezpečné predmety. Cez kordón rakúskych policajtov sa však demonštrantom prejsť nepodarilo. Došlo k niekoľkým drobným potýčkam a protestujúci nakoniec boli nútení ustúpiť.
     
    - Reklama -