Topmodelka, youtuber či klavirista v rozvalinách. Privysoká daň za slávu? Títo utečenci stratili domovy, no získali pozornosť celého sveta

  0
  Petra László podráža nohy utekajúcim migrantom (Autor: Reprofoto, youtube)

  Youtuber, klavirista, šéf reštaurácie, futbalový tréner či modelka. Päť rôznych osobností s odlišnými záujmami či profesiami. Čo ich teda spája? Proti svojej vôli sa stali utečencami a boli donútení opustiť svoje domovy. Napriek spoločnému osudu, ktorí ich pripravil o domovinu a strechu nad hlavou, sa stali vo svojom prechodnom, u niektorých už aj stálom domove hviezdami. V mnohých prípadoch to bol práve internet a sila virálneho odkazu, ktorá ich preslávila a v neposlednom rade im zlepšila aj životy.

  Moslimský hipster youtuberom

  Pôsobí dojmom chlapíka, ktorého by sme mohli bez znalosti jeho minulosti pokojne nazvať klasickým moderným hipsterom. Dlhá brada, štýlové oblečenie a neformálne vystupovanie. Za bradáčom sa ale skrýva niečo viac, ide o sýrskeho utečenca Firasa Alshatera, ktorý v svojej domovine študoval filmárčinu a neskôr sa tomuto umeniu aj aktívne venoval. Namiesto toho, aby Sýrčan prepadol skepse a beznádeji v novej krajine, odhodlal sa k tomu, čo mu išlo najlepšie, k filmovej tvorbe. Alshater sa síce nevrhol na tvorbu filmov v pravom slova zmysle, ale atakoval vody internetu svojím youtubeovým počinom Zukar (v preklade Cukor – pozn. redaktora), v ktorom reflektuje život utečenca v cudzej krajine – Nemecku.

  Youtuber sa na svojom webovom kanáli nesnaží moralizovať, ale poukazuje na vyhrotenú situáciu či problematiku migračnej vlny pomocou humoru a komiky. Ak sa aj Sýrčan rozhodne upozorniť na akýsi aspekt problematiky, robí to skôr formou „performance“. To potvrdil aj v prvom dieli seriálu s názvom Whose those Germans? (Kto sú tí Nemci?) Na berlínskom Alexanderplatz verejne vystúpil so zaviazanými očami a transparentom, na ktorom bolo: „Som sýrsky utečenec. Verím vám… Veríte aj vy mne? Tak ma objímte.“ Trvalo približne štyridsať minút, kým sa našiel prvý „odvážlivec“ a poslúchol Alshaterovu výzvu. Ten sa stal zrejme spúšťačom a pridali sa k nemu aj ostatní náhodní okoloidúci.

  Prvý diel youtubového seriálu Zukar Zdroj: YouTube/Zukar

  Klavirista v rozvalinách

  Rozvaliny sýrskeho mesta Yarmouk, špina, prach, holé steny a sivé siluety zničených domov. V strede toho všetkého stojí piano a za ním muž hrá precítenú klavírnu etudu. Aj takýto absurdný, no dojímavý obraz si začiatkom minulého roka získal celý svet.

  Mladý Ayham Ahmad musel utiecť zo svojho domova a ten dočasný našiel v utečeneckom tábore v sýrskom Yarmouku. V opustenej budove našiel staré piano, ktoré vytiahol na ulicu a vzniklo tak jedno z najemotívnejších videí, ktoré môžete na internete nájsť.

  Svoj talent využíval na rozptýlenie „obyvateľov“ tábora a svoje „vystúpenia“ šíril ďalej aj pomocou Skypu. Mladý talentovaný Palestínčan získal za svoju snahu vniesť trochu kultúry do „nekultúrneho“ sveta a dať tak zabudnúť ľuďom na hrôzy vojny medzinárodnú Beethovenovu cenu. Ocenením si uctili Ayhama ako „bojovníka“ za ľudské práva a slobodu prejavu.

  Ahmad ale nebol jediným muzikantom, ktorého preslávil internet hrou v rozvalinách vojnou zdecimovanej krajiny. V Bagdade si na violončelo zahral aj dirigent Karim Wasfi.

  Utečenec sa preslávil hrou na klavíri v uliciach zdevastovaného mesta. Zdroj: YouTube/Domenico Vescio

  Predával perá, dnes je podnikateľ

  Ešte prednedávnom ledva prežil a uživil svoje dve deti. Žil zo dňa na deň a aby mohol užviť seba a rodinu, musel sa naozaj vynaliezť. Fotka Abdula Halim al-Attara predávajúceho v Bejrúte perá v náručí so spiacou dcérkou doslova obletela a dojala celý svet.

  Jedným z ľudí, ktorému Abdulova situácia nebola ľahostajná, bol aj nórsky novinár Gissur Simonarson, ktorý sa podujal k činu, ktorý utečencovi obrátil život naruby. Nór na twitterovom účte založil zbierku, ktorá mala al-Attarovi dopomôcť k lepšiemu životu. Vďaka novinárovej iniciatíve si sýrsky utečenec prilepšil takmer o dvestotisíc dolárov. Ten v súčasnosti v Bejrúte vlastní pekáreň, obchody s kebabmi či malú reštauráciu. Vo svojich podnikoch zamestnáva najmä sýrskych utečencov.

  Predávač pier z Bejrútu. Zdroj: YoutTube/411Board

  Sýrsky tréner sfaulovaný maďarskou novinárkou

  Sýrsky utečenec Usáma Abdal-Muhsin vo svojej domovine pôsobil ako futbalový tréner. Poriadne sa zapotil na maďarskej hranici, keď jemu aj ďalším imigrantom skrížili cestu policajti. Moment, ktorý ho doslova vykopol do povedomia médií na celom svete, bol zákrok reportérky Petry Lászlóovej. Tá sa počas mely na hranici nezachovala príliš športovo a okrem kopancov, ktorými zasypávala imigrantov, podkopla aj spomínaného Sýrčana, ktorý práve v náruči držal syna Zajda.

  Môžeme polemizovať, či práve reportérkin zvláštny zásah do incidentu neprispel k medializácii sýrskeho trénera až do takej miery, že dostal po príchode do Európy hotový „dream job“. Abdal-Muhsin v súčasnosti trénuje v Španielsku mládež na futbalovej akadémii. Jeho syn sa dokonca stretol aj s hviezdnym Christianom Ronaldom z Realu Madrid. Médiami neskôr preleteli aj informácie, že Sýrčan mal temnú minulosť spájanú s členstvom v teroristickej organizácii an-Nusra.

  Novinárka sa voči sýrskemu trénerovi nezachovala v športovom duchu. Zdroj: YouTube/Euronews

  Zo Somálska do Chanelu

  Somálska modelka Waris Dirieová sa zo skupinky doteraz uvedených hviezd odlišuje hlavne lokalitou pôvodu a dôvodom jej úteku. Somálčanku k tomuto ráznemu kroku nedonútila politická situácia v krajine či hrozba vojny. Zbohom Somálsku dala ako trinásťročná potom, ako ju prinútili vziať si starca.

  Dirieovej špecifický a exotický vizuál si všimol fotograf Terence Donovan v jednej z predajní fastfoodovej siete McDonald's, kde pracovala ako servírka. Neskôr fotila aj pre značky Chanel či L'Oréal. Koncom osemdesiatych rokov si zahrala aj v bondovke Dych života. Okrem modelingu a herectvu sa neskôr zviditeľnila aj ako aktivistka za ľudské práva či spisovateľka.

  Modelka zo Somálska Waris Dierieová Zdroj: YouTube/Iinvite

  - Reklama -