Svetoznáma spravodajská agentúra Associated Press (AP), ktorá aj dnes šíri správy do celého sveta, spolupracovala podľa historičky Harriet Scharnbergovej s nacistami a poskytovala im nespočetné množstvo fotografií. Tie mali byť následne použité v propagande tretej ríše, ktorá ich vydávala ako antisemitskú a protizápadnú propagandu. AP kolaboráciu s nacistami počas druhej svetovej vojny popiera.
Vrchol ľadovca
Poskytovanie fotografií pre nacistickú propagandu však nie je údajne ani zďaleka všetko, čoho sa mala americká AP dopustiť. Podľa správy, ktorú uverejnila nemecká historička Harriet Scharnbergová, spolupracovala Associated Press s nacistami výmenou za to, že mohla pôsobiť na území vtedajšej tretej ríše.
Keď sa Hitler dostal v roku 1933 k moci, museli všetky zahraničné agentúry okrem americkej AP nútene opustiť Nemecko. Associated Press však pôsobila na území tretej ríše až do roku 1941, keď Spojené štáty vstúpili do vojny.
Scharnbergová, ktorej názory uverejnil aj britský denník The Guardian, tvrdí, že AP mohla zostať pôsobiť na území tretej ríše len preto, že sa upísala režimu. Dnes najväčšia spravodajská agentúra na svete stratila podľa Scharnbergovej kontrolu nad svojím pôsobením v nacistickom Nemecku, keď podpísala takzvaný „Schriftleitergesetz“ (tlačový zákon). Išlo o zákon, ktorý zakazoval vydávať akékoľvek materiály, ktoré by „poškodili moc ríše v zahraničí alebo doma“.
(Text pokračuje pod obrázkom)
(Text pokračuje pod obrázkom)
(autor: Hans Diebow (Hg.), Die Juden in USA. Über 100 Bilddokumente, Berlin 1939, zdroj: Zeithistorische-forschungen.de)
Podľa informácií, ktoré zverejnil britský The Guardian, boli zamestnanci AP nútení poskytovať materiály ľuďom z oddelenia nacistickej propagandy. Fotografie AP sa pritom objavujú v pamfletoch s názvom Die Juden in USA (Židia v USA), ale sú aj súčasťou nacistickej publikácie Der Untermensch (Podčlovek). V druhej menovanej má druhý najväčší počet fotografií pôvod práve v agentúre AP.
Skrytý pohľad na Západ
Je pomerne dosť dobre možné, že fotografie AP poskytovali nacistom v tretej ríši pohľad na západnú spoločnosť, ktorý by inak nemali ako získať a zostal by im prakticky skrytý, ak by americká spravodajská agentúra nebola podpísala spomínaný tlačový zákon.
Práve pohľad na Západ, ktorý Hitlerovi poskytovali fotografie spoločnosti v USA, ktoré zneužíval na propagandu, poskytoval podľa Scharnbergovej taktickú výhodu pri prezentácii vojny ako takej. Na Západ sa potom od nemeckých propagandistov dostávali len zábery, ktoré nepoškodzovali záujmy ríše a boli v súlade s tlačovým zákonom. „Namiesto toho, aby tlačili obrázky niekoľko dní trvajúcich pogromov so státisícami židovských obetí, dostávali americké noviny iba fotografie obetí sovietskej brutality a vojnových zločinov červenej armády,“ tvrdí nemecká historička o spolupráci AP s nacistickou treťou ríšou.
Agentúra AP sa však obvineniam zo spolupráce bráni a tvrdí, že jej ľudia počas nacistickej nadvlády v Nemecku pracovali pod nátlakom. „Manažment AP odolával tlaku, keď pracoval na zbieraní presných, dôležitých a objektívnych informácií v temných a nebezpečných časoch,“ uviedla agentúra v reakcii na správy o spolupráci s Hitlerovou propagandou.
- Reklama -