Je to fašistické, ozvali sa Srbi. Rozsudok nad ich bosnianskym exprezidentom môže ešte spôsobiť výbuch

  0
  Bosnianski Srbi sledujú proces so svojím bývalým prezidentom (Autor: SITA)

   Vučič zvolal na piatok naliehavé zasadnutie vlády, ktoré bude mať na programe dôsledky Karadžičovho rozsudku, oznámila belehradská televízia B92.
  Srbský prezident Tomislav Nikolič vyhlásil, že rozsudok, ktorý dnes nad Karadžičom vyniesol Medzinárodný tribunál pre vojnové zločiny v bývalej Juhoslávii (ICTY), “nemôže a nesmie ovplyvniť osud Republiky srbskej” a dodal, že Srbsko “využije svoje právo… podporiť Republiku srbskú a pomôcť jej prežiť.”

  Rozhodnutie ICTY, ktorý odsúdil Karadžiča na 40 rokov väzenia, kritizujú podľa tlačovej agentúry AP aj niektorí obyvatelia srbskej metropoly. Ich názory odrážajú rozsiahlu nedôveru k ICTY. Dôchodca Bosko Solič označil rozsudok ICTY za “fašistické rozhodnutie”. “Neexistuje žiadna spravodlivosť, bol odsúdený za nič,” tvrdí Solič, podľa ktorého Karadžič “nie je vinný” a je “iba človek”.

  Iný jeho vrstovník, Djordje Katič, povedal, že odsúdenie Karadžiča ho “neprekvapilo”. “Mohli by ho odsúdiť na toľko rokov, na koľko by chceli. Čo iné môžem povedať?” dodal. Väčšina Srbov zdieľa názor, že ICTY je voči Srbom predpojatý.

  - Reklama -