Žena v žltom, trosky, krv, bezradnosť. Aký príbeh sa skrýva za ikonickou fotografiou bruselského masakru?

  0
  Ikonická fotografia bruselských útokov. (Autor: Reprofoto: Youtube/Animalist)

  Bruselské útoky zarezonovali spoločenským povedomím podobne ako tie parížske z novembra minulého roku. Vďaka pohotovým fotografom či kameramanom mohol celý svet vidieť hrôzy belgických incidentov. Snímky, ktoré sa najintenzívnejšie dostali do zreteľa, zachytili silu okamihu, ale aj ľudí vo vyhrotenej situácii. Fotografia „žena v žltom“ patrí presne do tejto kategórie.

  Žena v žltom

  Za každou fotografiou sa skrýva príbeh a pri snímke z bruselského letiska to platí dvojnásobne. Roztrhané sako, bosé nohy, tvár, po ktorej stekajú krvavé prúžky a hľadiaca do prázdna. Kto je žena v saku? Čo robila v osudný čas na belgickom letisku, skrátka, aký príbeh sa skrýva za ženou z bruselského Zaventemu?

  Deň po utorkových útokoch sa stala fotografia doslova ikonickou a médiá sa predbiehali, ktoré ju uverejní skôr. Ženu neskôr jej rodina z indického Mumbaia identifikovala ako 40-ročnú Nidhi Chaphekarovú. Indka pracuje pre spoločnosť Jet Airways a ak ste touto spoločnosťou už niekedy leteli alebo si pozriete ich webovú stránku, v pamäti vám určite zostane špecifický druh odevu ich pracovníkov. Žlté sako. Chaphekarová je matka dvoch detí a od utorka sa stala aj „tvárou“ bruselských útokov.

  Ona žije, je nažive

  Po tom, ako sa letuškina rodina dozvedela o útokoch, zostala v šoku a snažila sa zistiť čo najviac. „Boli sme na internete, kde sme sa snažili dozvedieť viac o výbuchoch… Vtedy sme uvideli tie fotografie,“ prezradil médiám Chaphekarovej brat Nilesh a dodal: „Prvá reakcia bola: Ona je živá, pri božom zľutovaní, ona je nažive.“

  Letuška bola jedným z dvoch pracovníkov Jet Airways, ktorí akurát prileteli z amerického Newarku a v tom čase ich zastihla explózia. V leteckej spoločnosti pracuje takmer dve desaťročia a na bruselskom letisku sa ocitla s kolegom Amitom Motwanim. Obidvoch pracovníkov spoločnosti hospitalizovali a ich stav stabilizovali. Podľa posledných informácií ich telá veľmi dobre reagovali na lieky. „Mali sme pár fraktúr, no nič smrteľné,“ prezradila samotná letuška.

  Basketbalista Gent Hawks Sebastien Bellin na bruselskom letisku utrpel zranenia nôh. Zdroj: Reprofoto/YouTube/ABC News

  Len mlčala

  Autorkou fotografie je gruzínska novinárka Ketevan Kardava pracujúca v Georgia Public Broadcaster Network v Spojených štátoch. „Neplakala, nekričala, len sa so strachom pozeral okolo seba,“ prezradila novinárka a dodala: „Bola v šoku, doslova stratila reč.“

  Niektorí užívatelia na internete dali jasne najavo nespokojnosť s uverejnením fotografie. Podľa nich sa zachovali necitlivo k ženám na snímke. Autorka zhotovila tiež ďalšiu fotografiu, ktorá niektorým ľuďom doslova vyrazila dych. Na podlahe letiska leží zaprášený muž s očividne zranenými nohami. Potvrdilo sa, že išlo o basketbalistu Sebastiena Bellina hrajúceho za americký tím Gent Hawks. V súčasnosti ho stabilizovali a čakajú ho operácie.

  - Reklama -