Brusel sa vracia späť do života. Pomaly a s obmedzeniami

  0
  Odletová hala na letisku Zaventem krátko po výbuchoch (Autor: SITA)

  Železničná doprava funguje, ale dopravné spoločnosti cestujúcich upozorňujú, aby na železničné stanice prichádzali s predstihom, pretože obmedzili počet vchodov do budov a každý sa musí podrobiť osobnej prehliadke. Pred stanicami sa tak vytvárajú rady čakajúcich. Vo väčšine škôl sa dnes vyučovalo, aj keď mnohí rodičia svoje deti radšej nechali doma, kým sa situácia v meste neupokojí. 


  Vedenie mesta výrazne posilnilo bezpečnostné opatrenia, ktoré sú najviac citeľné vo verejnej doprave, najmä v metre, kde policajti a vojaci pri vchodoch kontrolujú batožinu všetkých cestujúcich. Žiadajú ich tiež, aby si vyzliekli vrchný odev a každého podrobia kontrole pomocou detektoru kovov. Posilnené je aj hliadkovanie na uliciach, najmä v centre mesta a štvrti, kde sídlia európske inštitúcie. 

  Atentáty na bruselskom letisku Zaventem a na stanici metra Maelbeek si vyžiadali 31 obetí a vyše 300 zranených. Vláda rozhodla, že pamiatku obetí si celé Belgicko uctí minútou ticha dnes o 14.30 h. Pietne zhromaždenia sa konali aj v stredu na poludnie. 

  Stovky ľudí stále prichádzajú do centra Bruselu, aby tam na námestí La Grand-Place či v priľahlých uliciach a námestiach položili kvety a zapálili sviečku na pamiatku obetí atentátov, ktoré sú najtragickejšími v dejinách krajiny. Medzi predmetmi, ktoré prinášajú, sú aj fľašky belgického piva, malé repliky sochy Manneken-Pis, či zástavky mnohých štátov sveta. Na mnohých miestach sú transparenty s nápisom “Ik Ben Brussel, je suis Bruxelles” (Som Brusel). 

  Pietne zhromaždenie sa uskutočnilo v stredu večer aj na kruhovom objazde vzdialenom niekoľko stoviek metrov od areálu letiska Zaventem. Zišli sa tam miestni obyvatelia, z ktorých mnohí na letisku pracujú a ich kolegovia boli pri utorkových útokoch zranení. Ľudia na pamiatku obetí i ako prejav solidarity so zranenými prinášali kvety i transparenty s nápismi “Zavent'aime” či “I still love my airport job” a zapaľovali sviečky. 

  - Reklama -