Reportáž televízneho programu 60 minút natočili minulý mesiac, švédska polícia však už stihla stiahnuť všetky obvinenia aj napriek tomu, že imigranti na televízny štáb hádzali kamene, reportérov bili a kopali, a jedného z nich dokonca aj prešli autom.
Štáb televízie Channnel Nine, vedený známou austrálskou reportérkou Liz Hayes, sa vydal do švédskeho hlavného mesta, aby zistil, ako imigračný nápor ovplyvnil švédsku spoločnosť. Imigranti však dlhý čas na aklimatizáciu televíznemu štábu nenechali. Reportéri krátko po vstupe do štvrte Rinkeby s veľkou koncentráciou imigrantov zistili, prečo sa tieto štvrte stávajú no-go zónami.
Doslova na vlastnej koži…
„Boli konfrontovaní skupinou, ktorej prekážalo, že nakrúcajú. Došlo k niekoľkým stretom a potom privolali políciu. Kameraman a producent boli ľahko zranení, ale nakrúcanie pokračovalo s políciou na scéne. Personál sa vrátil do hotela… Všetci sú v poriadku,“ povedal hovorca televízie pre portál Local.
Hovorca štokholmskej polície Lars Byström potvrdil, že štáb vyplnil na polícii písomnú správu o tom, čo sa stalo.
„Oznámili nám, že sa tam nachádza štáb a boli tam nejakí mladíci v aute, došlo k nejakej hádke a vodič potom prešiel kameramanovi nohu,“ konštatoval hovorca. Dodal však, že polícia neskôr stiahla všetky obvinenia, lebo „veľmi skúsení policajti“ sa rozhodli zamerať svoje sily inde.
Upútavka na reportáž z Malého Mogadiša
Zdroj: YouTube/Recent Items
Na scéne so Švédskymi demokratmi
Niekoľko médií, ako napríklad austrálske noviny Sydney Morning Herald, sa pokúsili televíziu Channel Nine zdiskreditovať tým, že upozornili na „zvláštnu spoločnosť“, s ktorou sa Austrálčania pohybovali. Štáb totiž sprevádzal Jan Sjunnesson, ktorý píše pre noviny Avpixlat, s napojením na stranu Švédski demokrati.
Protiimigračná strana s neonacistickými koreňmi sa však za posledné roky transformovala na mainstreamovú a relevantnú politickú silu. Podľa viacerých prieskumov sú Švédski demokrati dokonca preferenčne najsilnejšou politickou stranou vo Švédsku.
„Kategoricky odmietame tvrdenia, že máme niečo spoločné s touto organizáciou (Avpixlat), len sme s nimi spravili rozhovor, aby sme získali všetky názory,“ povedal hovorca Channel Nine.
Reportáž z Malého Mogadiša
Zdroj: YouTube/mele host



