V parížskom klube Bataclan sa uskutočnila rekonštrukcia udalostí z piatka 13. lanského roku

  0
  Kytice pred klubom Bataclan mesiac po teroristických útokoch v Paríži (Autor: SITA)

  Cieľom rekonštrukcie bolo vniesť svetlo do udalostí z večera 13. novembra 2015, keď trojica ozbrojených mužov hlásiaca sa k extrémistickému Islamskému štátu v klube spustila paľbu a niekoľko hodín tam zadržiavala návštevníkov, ktorí prišli na koncert americkej skupiny Eagles of Death Metal. Streľba a výbuchy si vyžiadali spolu 87 obetí na životoch a desiatky zranených.

  Dnešná rekonštrukcia v klube, ktorý je verejnosti neprístupný, má francúzskym úradom pomôcť zabrániť zopakovaniu podobných útokov v budúcnosti, konštatovala agentúra AP. Rodiny pozostalých po obetiach však túto procedúru kritizovali ako zbytočnú“ a pre ne bolestnú. Iniciatívu poslancov kritizujú aj za nedostatok rešpektu k obetiam útoku. Podľa pozostalých právo na rekonštrukciu udalostí z 13. novembra majú len vyšetrovacie a justičné orgány.

  Na rekonštrukcii sa zúčastnili aj príslušníci policajných kománd, ktorí v klube zasahovali v osudný večer. Parlamentná komisia, vedená poslancom republikánov (LR) Georgeom Fenechom, mala za cieľ preveriť súčinnosť jednotlivých policajných zložiek a podozrenie z amatérizmu, ktoré voči polícii vyslovila časť verejnosti v súvislosti s postupom hliadok privolaných okamžite po začiatku rukojemníckej drámy. Členovia komisie si na mieste mali dať vysvetliť aj postup privolaných záchranárov.

  Rukojemníci, ktorých v klube zadržiavali Omar Mostefai, Samy Animour a Foued Mohamed-Aggad, kritizujú fakt, že polícia v osudný večer nemala k dispozícii plán klubu Bataclan. Upozorňujú aj na to, že medzi začiatkom rukojemníckej drámy a zásahom elitného komanda BRI uplynuli dve hodiny. Zarážajúca je podľa nich aj skutočnosť, že zasahujúci policajti nemali žiadne krytie napriek tomu, že boli známe riziká, ktorým budú v klube vystavení.

  Rekonštrukcia v Bataclane bola neverejná a neprístupná aj pre novinárov. Podľa francúzskych médií mal byť pri nej využitý aj pirátsky zhotovený zvukový záznam z klubu, ktorý umožní časovo presnú rekonštrukciu. Francúzske médiá dnes informovali, že tento záznam bude predmetom utajenia najbližších 25 rokov. Komukoľvek, kto toto nariadenie poruší, hrozí rok odňatia slobody.

  Agentúra AP uviedla, že dnes sa na predmestí Paríža uskutoční aj rekonštrukcia pripomínajúca samovražedné útoky v blízkosti národného štadióna Stade de France, ktorými sa séria útokov z 13. novembra 2015 začala. Okrem trojice atentátnikov tam prišiel o život jeden muž a ďalší ľudia utrpeli zranenia.

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu