Valí sa k vám taký príval utečencov, že vlani to bola len vlnka, odkazujú nám z Turecka

  0
  Utečenci plaviaci sa do Grécka (Autor: SITA)

  Kapitán však následne varoval, že do Európy sa blíži taký príval utečencov, že minulý rok bol oproti tomu len vlnka. „Vyzerá to hrozivo,“ poznamenal.

  Zároveň uviedol, že turecké pobrežie je de facto neustrážiteľné. V momente, keď sa migranti dostanú do vôd Grécka, môžu požiadať o azyl a musia byť prijatí. Turecké vody majú totiž v určitých miestach len pol námornej míle.

  Podľa Yilmazarslana je ďalším protivníkom prevádzačská mafia, ktorá je podľa neho riadená z Turecka. „Chceme a musíme mafiu poraziť. Tie obrovské peniaze, ktoré získavajú pašeráci ľudí za migrantov, môžu dať do ďalších kriminálnych aktivít, ako sú napríklad drogy. Preto musíme ich biznis ukončiť,“ hovorí. Len v minulom roku bolo v súvislosti s pašovaním zatknutých viac ako 3 000 ľudí.

  Kapitán následne uviedol, že cíti ako obrovskú nespravodlivosť, že sa v Európe hovorí, že s migračnou krízou nič nerobia. Pritom minulý rok zadržali takmer 100-tisíc nelegálnych migrantov smerujúcich do Grécka. „Lenže ďalších deväťstotisíc sa ich do Grécka nakoniec dostalo,“ uviedol Palata.

  „Veliteľ izmirskej základne tureckej pobrežnej stráže dnes nerozhoduje len o ďalšom osude státisícov ľudí, ktorí sa chcú dostať cez vodu do Európy, ale vlastne aj o osude celej Európskej únie. Rozhoduje de facto o tom, ako dopadnú nemecké krajinské voľby a či aj po nich zostane nemeckou kancelárkou Angela Merkelová, či sa nezrúti schengenský systém a či sa nerozpadne celá Európska únia. Toto všetko môže ovplyvniť to, či sa Muratovi Yilmazarslanovi na čele niekoľkých tisíc mužov podarí zastaviť ďalšiu obrovskú vlnu migrantov, ktorá sa na jar vydá cez grécke ostrovy na cestu do Európy,“ uzavrel redaktor.

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu