O smeráckych vlastizradcoch, o Ficovi bez Fica, pápežovi, fešákovi Kaliňákovi a predvolebnej žúrke Smeru. Na mítingu v Bystrici bolo rezko, hlučne, antiimigrantsky aj protizlepencovo. PL.sk boli pri tom

  0
  Predvolebný míting Smeru-SD v Banskej Bystrici (Autor: PK)

  Do metropoly stredného Slovenska zavítala predvolebná politická epika a pompéznosť obrovských rozmerov. V Banskej Bystrici to Smer na svojom mítingu poriadne rozbalil. Spievalo sa, tancovalo a nezabudlo sa pichnúť do osieho hniezda v podobe migrantskej krízy. 

  Smer pije víno, Kotleba vodu

  Piatkový podvečer na bystrických Štiavničkách nepatril len strane Smer, omrvinku „svetla reflektorov“ si ukradli aj kotlebovci zo strany Kotleba – Ľudová strana Naše Slovensko, ktorí prišli otvorene bojkotovať míting. Priestor pred športovou halou si šikovne uchmatli chlapci od Kotlebu, odchytávali si návštevníkov politickej akcie a do rúk im tlačili letáky, z ktorých svietila predvolebná hláška Mariana Kotlebu: „Spravíme poriadok so zlodejmi v kravatách aj s parazitmi v osadách“.

  V letáku s palcovým titulkom: „Pravda o politike Smeru – vodu kážu, víno pijú“ sa predseda strany Marian Kotleba ostro vyjadruje k údajne klamlivým názorom ohľadne migračnej krízy. „Premiér Fico a jeho strana Smer vás sústavne klamú. Aj na tomto mítingu vám budú rozprávať sladké reči o tom, ako vám chcú pomáhať a ako vás chcú ochrániť pred imigrantmi. Budú sa vám chvastať údajnými úspechmi a zalepovať vám oči prázdnymi sľubmi o krajšej budúcnosti. Aká je však pravda?“ píše sa v Kotlebovom volebnom letáku.

   

   

  Míting Smeru v Banskej Bystrici.

  Pred silnejúcou búrkou sa pod dáždnikom schovával jeden zo straníkov. „Snažíme sa ľuďom ukázať trošku iný pohľad na súčasné dianie, aké im bude prezentované dnu v hale. Smer jednu vec hovorí a úplne inak koná. Zavádzajú. Hovoria, že sú proti migrantom, no ich poslanci dvakrát hlasovali za priatie kvót. My to považujeme za zavádzanie ľudí a chceme im otvoriť oči,“ hovorí jeden z členov strany. Pred halou nechýbal ani kontroverzný transparent, na ktorom hrubými čiernymi literami stálo: „Vlastizradcovia“ a pod ním mená smerákov, ako Vladimír Maňka, Anna Záborská, Monika Flašíková-Beňová, Eduard Kukan…

  Smerácka epika bez Fica

  Tribúny boli plné a stoličky pred pódiom museli organizátori ešte dokladať. Halu čakal poriadny nátresk (približne 1 500 obsadených miest) napriek tomu, že dostať sa na míting pre verejnosť až také ľahké nebolo. Respektíve človek si musel na facebookovom profile akcie všimnúť popisok, ktorý upozorňoval, že na akciu sa dostanete len na lístky, ktoré ste si museli rezervovať cez telefón a následne si ich vyzdvihnúť na miestnej smeráckej „filiálke“.

  Napriek tejto byrokratickej chybičke krásy sa potenciálny voliči do haly valili v húfoch. Pár minút po štvrtej sa v hale tajomne zotmelo a organický dav sa ako na príkaz neviditeľnej kúzelnej paličky upokojil. Plátno na pódiu sa magicky rozžiarilo a zazneli prvé tóny pompéznej orchestrálnej skladby. Stovky párov očí hypnoticky sledovali prezentačné video, v ktorom nesmeli chýbať obrazy podmanivej slovenskej prírody, doplnené o verše Piesne zďaleka od Petra Bellu-Horala.

  „My Slováci sme mali také šťastie, my sme si vedeli vybrať, kam sa narodiť,“ otvára míting moderátor večera Martin Nikodým. „Každý jeden deň v našom živote je nesmierne dôležitý. A viete prečo? Pretože sa nikdy nezopakuje. Nemali by sme ho teda premárniť. Pripúšťam, že sú také dni, ktorým zvykneme pripisovať väčšiu dôležitosť, dni, keď rozhodujeme o našej budúcnosti. No a piaty marec takým dňom rozhodne je. My rozhodneme o tom, komu zveríme do rúk vedenie našej krajiny, a malo by to byť správne rozhodnutie,“ po Nikodýmových motivačných slovách sa plátno opäť rozžiarilo a nasledovalo druhé prezentačné video, tentokrát na vážnejšiu nôtu.

  „Naša ekonomika rastie trojnásobným tempom oproti eurozóne, pribudlo 130-tisíc pracovných miest, opäť rastú reálne mzdy, zastavil sa rast cien a vláda ozdravuje verejné financie,“ hodnotí stav našej krajiny hlas vo videu. To sa ďalej venuje aj otázkam problematiky migračnej krízy a rekapituluje opatrenia a vyhlásenia vlády a premiéra, ktoré na margo tejto témy zazneli v minulosti. K slovu sa opäť dostal Nikodým, ktorý oznámil, že mítingu sa nemohol zúčastniť premiér kvôli samitu v Bruseli. Z hľadiska vstáva dvojica žien. Jedna hovorí druhej: „Anka, poďme preč, on tu dnes nebude.“

  Nikodým ale ľudí ubezpečil, že Fico na divákov nezabudol a nahral im video odkaz. „Všetkých vás pekne pozdravujem a rovno sa pozerajúc do vašich očí hovorím, že Slovensko odovzdáme v marci 2016 v lepšom stave, ako sme ho preberali v roku 2012,“ prihovoril sa premiér k návštevníkom mítingu. Moderátor uviedol na pódium predsedu parlamentu Petra Pellegriniho a ten v krátkosti odprezentoval miestnych kandidátov do parlamentných volieb.

  Fico slávny takmer ako pápež

  Hlavným gro akcie bola diskusia a na pódium zavítali aj ďalší smeráci, a to minister vnútra Robert Kaliňák a minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák. „Je to takých asi desať rokov, keď sme tu s naším predsedom splavovali Hron. On bol háčik a ja som bol ten, čo kormidluje. Takže to bolo prvý aj poslednýkrát, čo sme sa spolu okúpali v Hrone (z publika sa ozve hromadný chichot pozn.). Akonáhle sme si to s predsedom vymenili, že on nekormidloval, ako to má byť, a my sme pracovali na tom, na čom máme pracovať, tak to, samozrejme, skončilo katastrofou a všetci sme sa prevrátili do Hrona. Vtedy som mu povedal, vidíš, keď ty máš kormidlo, všetko funguje, ako má,“ začal humorne Kaliňák, no ihneď premostil na vážnejšiu tému migračnej krízy a chichot z publika nahradilo zádumčivé sústredené mlčanie. „Bystrickí policajti slúžili minulé leto na našej južnej hranici, keď sme chránili každý meter hranice, aby sme zvládli odraziť migračnú vlnu zo slovenského územia. Uvedomujeme si, že to bude čoraz ťažšie. Snažíme sa na to čo najviac pripraviť. Môžeme urobiť fyzické, ale aj technické zábrany, no čo je najdôležitejšie, je, že jednotná a aj stabilná musí byť hlavne vláda,“ predostrel Bystričanom situáciu minister vnútra.

  Z publika sa ozve tichý šepot: „To je taký fešák ten Kaliňák.“ Slova sa ďalej chopil aj Miroslav Lajčák, ktorý upozornil, že ako diplomat sa často stretol s tým, že Slovensko je v zahraničí vnímané veľmi pozitívne, údajne ale práve Slováci sú voči nemu až prehnane kritickí.

  „V susednej Českej republike robili prieskum medzi občanmi a z neho vyplynulo, že náš premiér pán Robert Fico je pre nich druhý najuznávanejší zahraničný politik. Hneď po pápežovi,“ tvrdí Lajčák. Po politickej diskusii nasledoval kultúrny program, v ktorom „headliner“ Desmodu Kuly rozospieval publikum nesmrteľnými hitmi Karola Duchoňa.

  Ficov fanklub

  „Bolo to super a veľmi sa nám to páčilo a pozdravujeme pána Fica,“ prezradila svoje dojmy z akcie pre PL.sk jedna z návštevníčok a ihneď sa k nej pridáva jedna z jej priateliek: „Páčilo sa nám to, pretože to bolo veľmi pekné a hlavne o Slovensku.“ Trojica žien sa vedľa pódia rozprávala aj o súčasnej situácii na Slovensku. „Snáď zvíťazí Smer. Určite bude mať najvyššie percentá, no ide o to, kto s nimi bude chcieť spolupracovať, pretože opozičné strany sú tak naladené, že všetko, čo robí Smer, tak robí zle. Náš národ a ľudia sa ale po voľbách presvedčia, že keď to nedopadne dobre, tak koho budú mať za styčného dôstojníka? Kto je medzi nimi taký, čo dokáže túto našu republiku riadiť?“ opisuje návštevníčka svoje predvolebné nálady a dodáva, že na podobnej akcii je už tretíkrát.

  Voličky Smeru z Banskej Bystrice.

  Voličky Smeru z Banskej Bystrice.

  Na margo účasti sa pre PL.sk vyjadril aj okresný predseda a kandidát vo voľbách za stranu Smer Miroslav Čellár. „Míting organizujem už asi šiesty či siedmy rok, niekedy to je MDŽ, teraz je to predvolebný míting, ale účasť bola zatiaľ najvyššia,“ prezradil kandidát. Smeráci nezabudli ani na menšiu pozornosť v podobe igelitky plnej praktických darov, ako napríklad reflexívny náramok, škrabka na námrazu na oknách auta či nádobka na uskladnenie liekov. Každý z darov bol, samozrejme, starostlivo „opečiatkovaný“ logom strany.

   

   

  Hity Karola Duchoňa prespieval Kuly z Desmodu.

  - Reklama -