streda, 4 augusta, 2021
20.4 C
Bratislava
ÚvodArénaRytier Čarnogurský. Toto mu ležalo na srdci po stretnutí pápeža s patriarchom

Rytier Čarnogurský. Toto mu ležalo na srdci po stretnutí pápeža s patriarchom

„Vatikán mal záujem o takéto stretnutie už aspoň 20 rokov,“ skonštatoval na sociálnej sieti exdisident Čarnogurský. Pripomína aj dávnejšie stretnutia, z ktorých sa dozvedel, že Moskva odmietala stretnutie s pápežom. „Požadovala, aby sa na stretnutí alebo ešte pred stretnutím vyriešili otázky pôsobenia katolíckych misií v Rusku, proti ktorým moskovský patriarchát namietal, a vzťah ku Brestskej únii z roku 1596, ktorú moskovský patriarchát taktiež neuznával,“ tvrdí. Svoj príspevok o stretnutí v Havane rozvinul ešte bližšie v komentári na portáli postoj.sk.

Východná koalícia vedie?

„Bolo to prvé stretnutie týchto dvoch cirkevných predstaviteľov a zaslúži si prívlastok historické,“ konštatoval. Stretnutie v letiskovej budove medzinárodného letiska v Havane označil za protokolárne nízku úroveň, ktorá však bola zrejme vyjadrením ústretovosti voči moskovskému patriarchátu. Ako ďalej dodal, ruská pravoslávna cirkev odmietala stretnutie s pápežom, ak by malo byť len mediálnou udalosťou bez dohody o podstatných otázkach. „Za podstatné otázky pokladala starobylý problém filioque – či Duch Svätý pochádza len z Boha Otca alebo aj zo Syna, čiže Ježiša Krista, problém pápežského primátu, problém tzv. prozelytizmu katolíckej cirkvi v Rusku alebo pôsobenia katolíckych misií v Rusku a problém platnosti Brestskej únie z roku 1596, od ktorej sa datuje vznik gréckokatolíckej cirkvi na Ukrajine. Zdá sa, že tieto problémy sú vyriešené,“ nazdáva sa.

Čarnogurský sa pristavil aj pri mieste stretnutia, teda Kube, ktorú nazvali symbolom nádejí Nového sveta. „Nuž na Západe označovali Kubu vždy za diktatúru, ktorú chce jej ľud zvrhnúť. V Rusku ju nazývali ostrovom slobody. Pápež František pochádza z Argentíny, pre neho asi nebolo ťažké prijať názov symbol nádejí',“ myslí si.

Čo sa týka požiadavky pápeža a patriarchu k medzinárodnému spoločenstvu, aby predišlo vyháňaniu kresťanov z Blízkeho východu, Čarnoguský si myslí, že najbližšie k ich výzve má východná koalícia. „Ako najúčinnejšia pomoc kresťanom na Blízkom východe sa zatiaľ ukazuje spoločná operácia Ruska, Sýrie a Iránu v Sýrii. Západ ju odsudzuje,“ pripomína s tým, že člen koalície pod vedením USA, Turecko, umožňuje vyzbrojovanie Islamského štátu, ktorý vraždí a vyháňa kresťanov.  

Pápež aj patriarcha vyjadrili ľútosť nad konfliktom na Ukrajine. Súčasná schizma medzi pravoslávnymi by sa mala prekonať na základe súčasných kánonických noriem. „To znamená, aby nedochádzalo k náhlemu, dokonca násilnému preberaniu kostolov, kláštorov, iných objektov od jednej pravoslávnej cirkvi na Ukrajine veriacimi druhej,“ vysvetľuje Čarnogurský. Pripomína, že ruská pravoslávna cirkev je najväčšou svojho druhu na svete. „Bez úmyslu prekonať rozkol medzi katolíckou cirkvou a ruskou pravoslávnou by schizma stále trvala, napriek jej odvolaniu v roku 1967. Na letisku v Havane dostal taký úmysel konkrétnu podobu,“ uzavrel.

Pápež a hlava ruského pravoslávia sa stretli po takmer tisíc rokoch po rozkole rímskokatolíckej a ortodoxnej cirkvi. Vo svojom vyhlásení vyzývali veriacich, aby nedopustili vznik tretej svetovej vojny. Zároveň vyslovili nádej, že ich spoločné stretnutie povzbudí kresťanov na celom svete, aby sa modlili za plnú jednotu cirkví.

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 392,845 +94 Dnes Úmrtí 12,541 Uzdravení 379,644 Infikovaných 660 Last updated: 4. augusta 2021 - 11:25 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -