Maľujete svet podľa Smeru. Navŕtali ste do zákona diery. Poplašná správa je, že zdravotníctvo funguje. Poslanci ministrovi Čislákovi poriadne naložili

  0
  Exminister zdravotníctva Viliam Čislák (Autor: SITA)

  Taktiež poukázal na to, že vláda znížila doplatky za lieky, či znížila tempo zadlžovania nemocníc. Nefunkčnosť systému platieb za diagnózu (DRG) vysvetlil Čislák auditom v roku 2012, po nástupe Smeru-SD. Kontrola totiž ukázala viaceré nedostatky a pochybenia. Minister informoval, že od začiatku tohto roka je DRG systém v ostrej prevádzke. Poskytovateľ ústavnej zdravotnej starostlivosti uvidí úhradu za hospitalizačný paušál v systéme DRG, avšak platba za ukončenú hospitalizáciu bude, podobne ako doteraz, zmluvne dohodnutá na daný rok s príslušnou zdravotnou poisťovňou.

  K elektronizácii zdravotníctva (eHealth) Čislák poznamenal, že bolo veľmi veľa vecí, ktoré bolo treba nastaviť, pričom chýbala dokumentácia, legislatíva či infraštruktúra. “Do konca februára, verím, že sa mi podarí predstaviť projekt, ktorý sme spustili,” dodal k eHealthu.

  Informácie o ohrození zdravotnej starostlivosti v niektorých nemocniciach vníma šéf rezortu ako poplašné správy. “Poskytovanie zdravotnej starostlivosti v tejto chvíli je pre každého pacienta a zdravotníka bezpečné,” ubezpečil Čislák. K mzdám minister opätovne uviedol, že od začiatku tohto roka išlo na mzdy zdravotníckych pracovníkov 55 miliónov eur.

  Vystúpenie ministra nepresvedčilo opozičných poslancov. Tí žiadali komplexnú informáciu o stave dlhu v zdravotníctve a o opatreniach zameraných na jeho elimináciu. Rovnako chcú informáciu o riešení prípadov, ako sú Klinika Kostka, teta Anka, pochybný nájom nového sídla Všeobecnej zdravotnej poisťovne, kauza piešťanské CT a o strategických zámeroch vlády v oblasti profesijného a sociálneho stabilizovania zdravotných sestier.

  ““Vy maľujete svet podľa Smeru. Vy hovoríte o tom, že vediete permanentný dialóg so sestrami. So sestrami vo výpovediach nerokujete od septembra o oprávnených požiadavkách. Hovoríte, že situácia v zdravotníctve sa zlepšuje, kde, v ktorých nemocniciach, o čom rozprávate? Chodíte vôbec do nemocníc, rozprávate sa s pacientmi? Hovoríte o transparentnosti, už ste prešetrili 'tetu Anku'? Už ste odvolali šéfa Všeobecnej zdravotnej pre kauzu 'masér'?” odkázal poslanec Viliam Novotný.

  Poslanec Pavol Zajac z KDH sa ministra opýtal, či sa nehanbí. “Občania na Slovensku chceli počuť z vášho vystúpenia, ako je zabezpečená zdravotná starostlivosť v slovenských nemocniciach, keď vo výpovedi je 500 vysokošpecializovaných sestier. Občania na Slovensku toto chceli počuť,” reagoval Zajac.

  Predseda Mostu-Híd Béla Bugár sa zameral vo faktickej na tvrdenie ministra o znižovaní dlhu nemocníc. “Ak hovoríte o tom, že znižujete zadlženosť nemocníc, tak len za vašej vlády vzrástol dlh nemocníc o 250 miliónov eur,” vysvetlil.

  “Čo sme sa dozvedeli z vystúpenia ministra? Dozvedeli sme sa, že všetko je v poriadku, že všetky kauzy sú len pseudokauzami a čakajú nás svetlé zajtrajšky,” zhodnotil Ivan Uhliarik z KDH. Zároveň pripomenul, že schôdza je okrem iného aj o tom, aby sa spoločnosť dozvedela aká je situácia v nemocniciach, z ktorých odišlo najviac sestier. “Poplašná správa je to, čo hovoríte, že zdravotná starostlivosť je v nemocniciach zabezpečená,” dodal Uhliarik vo faktickej poznámke.

  Nedostatok prostriedkov na zvýšenie platov zdravotníckych pracovníkov, ktorým argumentuje Čislák, odôvodnil Jozef Mihál (SaS) legislatívnou zmenou zdravotných odvodov, ktorá platí od 2. januára tohto roka. Ako vysvetlil, novela zrušila zdravotné odvody z dividend akcionárov. “Navŕtali ste do zákona dve diery. Toto bola prvá. Druhá, že zdravotné odvody sa neplatia z likvidačného zostatku. Vy ste vedome urobili dve diery do zákona, o to je menej zdrojov. Aj preto, vážené sestry, nemôžete mať vyššie platy,” odkázal Mihál.


   

  - Reklama -