Pre české súdy je nedôveryhodný, no aj tak mu nič nemôžu. Taký je Ficov priateľ Výboh

  0
  Obrnené vozidlo typu Pandur (Autor: ReproFoto: youtube)

  Výboh, blízky priateľ nášho premiéra Roberta Fica, totiž svedčí v kauze Pandurov. Ešte v roku 2007 sa zúčastnil na schôdzke v pražskej kaviarni, kde mal lobista Marek Dalík žiadať províziu 18 miliónov eur.

  Úzky okruh osôb

  Výboha však pre kauzu stíhali aj v Rakúsku, hoci teraz je už v suchu. Rakúšania jeho stíhanie zastavili a Česi ho už nemôžu otvoriť, informuje Denník N. Výboh teda tvrdil, že o korupcii nič nevie, no prokurátor Ján Kořán ho považuje za nedôveryhodného. „Pre nás bol ako svedok nedôveryhodný, čo bolo dané tým, že v Rakúsku bol stíhaný pre tú istú vec, akú sme prerokúvali u nás,“ povedal.

  Marek Dalík dostal neprávoplatne päť rokov väzenia a mal patriť do blízkeho okruhu českého expremiéra Mirka Topolánka. Pražský súd uznal, že v minulosti žiadal mnohomiliónovú províziu od rakúskej zbrojovky Steyr za to, že vláda nebude rušiť kontrakt na Pandury. No podľa sudkyne Zuzany Čeplovej mohol konať aj na pokyn niekoho z Topolánkovej vlády. „Okruh osôb, ktoré prichádzajú do úvahy, je pomerne úzky, tú osobu však nemôžeme s istotou menovať,“ povedala.

  Prokuratúra si je istá, že istú úlohu v celej kauze zohral aj samotný Výboh, no podľa Kořána z dôkazov nedokážu posúdiť, aká dôležitá bola. Aj niektorí bývalí manažéri zbrojovky si myslia, že mohol zohrávať úlohu prostredníka. Napríklad bývalý riaditeľ marketingu Lutz Kampann uviedol, že Výboh mu Dalíkovu korupčnú ponuku prišiel pripomenúť na schôdzku do Viedne. „V rozhovore medzi štyrmi očami mi pán Výboh predniesol požiadavku platby 18 miliónov eur v troch splátkach,“ povedal, čo súd aj uznal, respektíve, týmto svedectvám uveril.

  No ako je známe, rakúska línia prípadu bola odložená a Výbohovo stíhanie zastavili. Samotný Výboh pôsobenie v kauze vysvetľoval tak, že jeho bývalá firma Willing spolupracovala s niektorými subdodávateľmi projektu Pandur. Táto firma kedysi získavala aj významné zákazky od prvej Ficovej vlády. Armáda si napríklad objednávala dodávku prílb a ešte aj teraz je exluzívnym zástupcom ruského výrobcu stíhačiek na Slovensku.

  - Reklama -