Napätie v Nemecku sa dá krájať. Pred ubytovňu azylantov hodili granát, utečenci taktiež prechádzajú do ofenzívy

    0
    Hasiči pred ubytovňou azylantov, pred ktorú niekto hodil granát, v nemeckom meste Villingen-Schwenningen (Autor: SITA)

    Podľa hovorcu regionálnej polície Thomasa Kalmbacha bolo veľkým šťastím, že granát nevybuchol. Spresnil, že dopadol pred dom azylantov o 01.15 h. Tí privolali políciu, ktorá evakuovala z domu približne 20 ľudí a granát zneškodnila kontrolovanou explóziou. Po páchateľovi stále pátrajú. Polícia uviedla, že granát obsahoval výbušniny, nie je však známe, či aj rozbušku, uviedla agentúra AP.

    Nespokojní sú však aj utečenci v Nemecku. Prekáža im pomalé vybavovanie ichžiadostí o azyl, a preto sa v tejto veci obracajú na súd. Ku koncu roka 2015 bolo voči Spolkovému úradu pre migráciu a utečencov (BAMF) podaných na správnych súdoch 2299 žalôb za nečinnosť, uviedlo nemecké ministerstvo vnútra v odpovedi na žiadosť poslankyne Spolkového snemu za stranu Ľavica Sevimy Dagdelenovej. Informoval o tom dnes denník Thüringer Allgemeine.
    Najviac sťažností podali žiadatelia o azyl z Afganistanu (560), Iraku (337), Eritrei (217) a Sýrie (207).

    Poslankyňa kritizovala skutočnosť, že žiadatelia o azyl musia neraz čakať niekoľko mesiacov, kým vôbec môžu podať žiadosť. Podľa nej je to “neprijateľné a nezákonné” a “organizované zlyhanie štátu”. Ministerstvo v odpovedi poslankyni uviedlo, že na urýchlenie spomínaného procesu zvýšilo vlani počet pracovníkov BAMF o 40 percent. Okrem toho úrad otvoril 20 nových pobočiek a povolal 400 pracovníkov, ktorí sa venujú výhradne starším prípadom.

    Na optimalizáciu procesu bola azylová procedúra rozdelená podľa regiónov, odkiaľ prichádzajú žiadosti, ako aj podľa náročnosti. Týmto spôsobom sa vlani podarilo zvýšiť počet rozhodnutí na 282.726; v roku 2014 ich bolo iba 128.911, konštatovalo ministerstvo vnútra.

    - Reklama -