utorok, 19 októbra, 2021
3.9 C
Bratislava
ÚvodArénaVyhnú sa autori aj umelci plateniu sociálnych odvodov? Takto je to naozaj,...

Vyhnú sa autori aj umelci plateniu sociálnych odvodov? Takto je to naozaj, vysvetľuje Lukačovičová

Od roku 2013 sa autori aj umelci zaradili pod povinne poistené osoby. No stačili len necelé tri roky a zas môže byť všetko inak. Upozornila na to poradkyňa Združenia podnikateľov Slovenska a podpredseníčka Šance Lukačovičová.

Docielili opak?

Lukačovičová opisuje, ako sa správajú dva druhy príjmov, ktoré môžu osoby podľa autorského zákona dosiahnuť. Sú tam totiž jednak aktívne príjmy za vytvorenie diela, a jednak pasívne za udelenie práva na používanie takéhoto diela, ako napríklad tantiémy. „K aktívnym príjmom je možné uplatniť reálne alebo paušálne výdavky či nezdaniteľnú časť základu dane a vstupujú do výpočtu odvodov. K pasívnym príjmom je možné uplatniť reálne alebo paušálne výdavky, no nie je možné k nim uplatniť nezdaniteľnú časť základu dane a nevstupujú do výpočtu odvodov,“ upozorňuje.

Od nového roka sa zmenou zákona o dani z príjmov malo podľa Lukačovičovej zrejme docieliť to, aby sa zabránilo únikom na dani z príjmov autorov. Paralelne sa však dosiahlo to, že autori môžu zo systému sociálneho poistenia vypadnúť celkom. „Zmena spočíva v tom, že akýkoľvek príjem vyplácaný na základe autorského zákona by mal byť zrazený zrážkovou daňou z príjmu, pokiaľ sa zmluvné strany nedohodnú inak. V praxi to znamená, že autor dostane vyplatený čistý honorár, ktorý už teda nemusí uvádzať do daňového priznania, pretože sa považuje za daňovo vysporiadaný. A keďže nie je v daňovom priznaní, nemá si naň ako robiť zálusk ani zdravotná, ani Sociálna poisťovňa,“ vysvetlila. Vyplácanie príjmov podľa autorského zákona, ale zrazené o zrážkovú daň, tak môže podľa nej znamenať vyhnutie sa plateniu odvodov.

Kedy (ne)platiť odvody?

Podpredsedníčka Šance urobila v rámci svojho blogu aj pár prepočtov, pri ktorých vzniká alebo nevzniká povinnosť podať daňové priznanie či ďalšia povinnosť odvodov. Tak napríklad pri dohodnutej odmene 5-tisíc eur a zrážkovej dani z príjmov by to bolo takto: základ dane predstavuje 4 900 eur a daň 930 eur. Čistý príjem teda ostane niečo nad 4-tisíc, no zároveň nevzniká povinnosť podať daňové priznanie, no ani ďalšia povinnosť odvodov.

Pri uzavretej dohode o nezrážaní príjmov tiež nevzniká povinnosť odvodov, no je tu už povinnosť podať daňové priznanie. Iné sú však aj jednotlivé položky, ako napríklad základ dane a daň, ako aj nezdaniteľná časť základu dane. Posledná menovaná položka je pri odmene 5-tisíc eur vo výške 3 800 eur pri aktívnych príjmov, no pri príjmoch pasívnych je nulová. No kým pri aktívnych sú pre zmenu základ dane i daň nulové, pri pasívnych je napríklad základ dane 2 940 eur a daň vo výške viac ako 550 eur.

Povinnosť odvodov do sociálnej poisťovne vzniká pri dohode nad 10-tisíc eur, ale len pri aktívnych príjmoch. Aj tu však v prípade pasívnych, aktívnych či kombinovaných príjmov vzniká povinnosť daňového priznania. Stále sa však zhovárame len o uzatvorenej dohode o nezrážaní príjmu. Ani priznanie, ani odvody nie sú potrebné pri zrážkovej dani z príjmov, z odmeny 10-tisíc eur však pôjdu takmer dve tisícky dolu.

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 0 Úmrtí 0 Uzdravení 0 Infikovaných 0 Last updated: 19. októbra 2021 - 07:54 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -spot_img