Róbert Auxt: Koľko nás stoja eurofondy?

0
Eurobankovky (Autor: SITA)

Pozrime si nasledovnú tabuľku, kde zhora vidíme plánovaný rozpočet a zdola realitu za 5 rokov. Každý rok vláda naplánuje EÚ príjmy na druhej strane sú tieto prostriedky kryté odvodmi do EÚ a taktiež spolufinancovaním. Keď očistíme naše príjmy z EÚ od naších výdavkoch dostaneme čistý príjem z EÚ. V tabuľke sa uvádzajú hodnoty v tisícoch €.

Inak povedané za €1 ktoré dostaneme od EÚ sme v priemere zaplatili €0,51 na odvodoch a spolufinancovaní – namiesto €0,42 ako bolo za posledných 5 rokov rozpočtované. Keby sme na Eurofondy kládli tie isté kritériá, ako na bežné rozpočtovanie, muselo by nás tak trošku zaraziť, že sme každý rok prijali zhruba o miliardu menej, ako sme plánovali. Sú to peniaze, ktoré by sa v každý daný rok boli v systéme zišli. Za takúto sumu by sa teoreticky dali postaviť 4 nové nemocnice za € 250 mil., alebo znížiť dane ľudom približne na polovicu (daň z príjmu fyzických osôb v roku je € 2 393 mil.). Asi takýto je každoročný rozdiel medzi rozpočtovanými príjmami z EÚ a skutočnosťou.

Z viacerých dôvodov nie je jedno, či to vyčerpáme v potrebnej výške v termíne alebo až o dva roky, (ako sa to udialo za posledné programové obdobie):

Jednak to nie sú len čísla odosobnené od reality a ide o peniaze, ktoré sa nedostali tam, kde sa mali dostať vtedy keď mali, čím ostala nepokrytá načas spoločenská potreba, ktorú teoreticky mali tie peniaze naplniť (aj keď si nenahováram, že fondy EÚ na Slovensku slúžia vo veľkej miere k napĺňaniu reálnych spoločenských potrieb).

Dôležitejšie je, že síce nám klesajú celkové výdavky, keď nečerpáme dostatočne Eurofondy- ale výrazne nám z výdavkov klesá len spolufinancovanie, čo znamená len toľko, že menej míňame z rozpočtu, pretože menej prijmeme. Odvody do EÚ však ostávajú takmer rovnaké.

A zatiaľ, čo sme natiahli minulé programové obdobie o dva roky, plynie nám ďalšie programové obdobie 2014-2020 a naše úrady sa zaoberajú niečím, čo nutne malo byť hotové pred dvoma rokmi a zatiaľ nám unikajú peniaze, na ktorých čerpanie mali byť už zamerané všetky príslušné štátne kapacity.

Pozrime sa teda na to, koľko sa každoročne vyčerpalo, oproti tomu, koľko malo byť vyčerpané. Prerušovaná červená línia ukazuje, na koľko % sa reálne vyplnil rozpočet:

Za posledných 5 rokov sme v priemere vyčerpali LEN 64 % ZAMÝŠĽANÝCH PROSTRIEDKOV. Kumulatívne teda zo zamýšľaného čistého príjmu € 11 mld. je reálny čistý príjem len € 5,8 mld.

Takáto situácia je neospravedlniteľná a neprípustná. Nedá sa ospravedlniť ani slovami, že „sa to dočerpáva“. Jednak sme nevyčerpali všetko, čo sme mohli, jednak sme si takto pripravili ďalší problém do budúcnosti. Celý tento stav, ako aj korupcia pri rozdeľovaní Eurofondov, premrštené a diskvalifikačné tendre za státisíce eúr na hlavu (Návod ako si zarobiť 190 000 Eur ročne), výdavky na nefunkčné projekty (ako celý OPIS – Porovnanie tigrov – Estónsko vs. Slovensko), či rovno na politickú reklamu “Dobré správy”, ktorú vám pustia najmenej 7 tisíc krát v rádiách a TV (Reklama na eurofondy pod vianočný stromček) činí z eurofondov na Slovensku systémovú katastrofu, ktorú musíme zvrátiť. Musíme zmeniť spôsob, ako sa rozdeľujú tak, aby sa vyčerpali načas a dostali tam, kde sú potrebné a aby riešili skutočné problémy, nie len majetkové pomery politických podnikateľov.

Ak tak neučiníme, budú Eurofondy naďalej len zdrojom príjmu pre spriaznené duše tej či onakej vlády a veľkou čiernou dierou verejných peňazí, ktoré sa budú strácať vo víre zbytočnosti, neschopnosti a bezočivosti – tak ako doteraz.

Netvárme sa teda, že EÚ fondy sú zadarmo!

Róbert Auxt

Článok publikujeme so súhlasom autora, pôvodný text nájdete na robert.blog.sme.sk.

- Reklama -