sobota, 26 novembra, 2022
9.5 C
Bratislava
ÚvodArénaLiberálka nešetrila tvrdou kritikou na adresu polície. Je hanbou...

Liberálka nešetrila tvrdou kritikou na adresu polície. Je hanbou…

Podľa liberálov je už chronickým problémom, keď oznamovatelia násilia, spravidla ženy, namiesto účinnej policajnej ochrany narážajú na byrokraciu v policajných ohlasovniach. “Je hanbou vedenia policajného zboru, že nedokáže vypracovať pre policajtov v týchto situáciách jasné manuály, ako majú postupovať. Je hanbou celej štátnej mašinérie, že polícia v súčinnosti s prokurátormi a sudcami nedokáže preventívne eliminovať násilníkov, o ktorých vie,“ vyhlásila poslankyňa NR SR Lucia Nicholsonová.

Podľa jej straníckeho kolegu Ľubomíra Galka Slovensko potrebuje zásadne zvýšiť kvalitu policajného zboru, aby životy oznamovateľov domáceho násilia nevyhasínali v dôsledku toho, že policajti nekonali, hoci konať mohli a mali. Zle vycvičení samopalníci v policajných uniformách budú podľa SaS v tom lepšom prípade len zbytočným výdavkom v štátnom rozpočte.

„Načo nám budú tisícky dobre vyzbrojených policajtov, keď si policajný zbor nevie poradiť s domácim násilím, ktoré je doslova na dennom poriadku. Kto už bude mať dôveru v štát a štátnu moc, keď násilníci majú nad ňou prevahu,” povedala Nicholsonová s tým, že mnohé prípady domáceho násilia nie sú v súčasnosti nahlasované práve preto, lebo v spoločnosti panuje všeobecný pocit, že polícia s tým aj tak nič neurobí. 

Hnutie OĽaNO kritizuje v súvislosti s týmto prípadom aj predsedu vlády. “Kde bol predseda slovenskej vlády, ktorý minulý týždeň ohlasoval na tlačovkách, ako on a jeho strana chce chrániť naše ženy a dievčatá pred akýmisi imaginárnymi hrozbami zo strany utečencov,” pýtajú sa vo vyhlásení zástupkyne hnutia Jana Šípošová a Viera Dubačová. Vláda podľa hnutia neurobila nič na ochranu obetí trestných činov a násilia.

“Namiesto toho chránila Váhostav a svojich mecenášov. Nepripravila ani zákon o obetiach, ktorý mala za úlohu prijať najneskôr v novembri 2015,” uvádza sa vo vyhlásení. Hnutie zároveň vyzýva ženy na prejav vzájomnej solidarity. “Dozrel čas, aby sme zrozumiteľne povedali, čo chceme. Chceme pokojnú a prosperujúcu krajinu. Sme presvedčené, že máme nielen právo, ale aj povinnosť prijať svoj diel zodpovednosti za spravovanie tejto krajiny,” uzatvára vyhlásenie.

Po streľbe na bratislavskej Mozartovej ulici v piatok okolo šiestej večer ostali na mieste telá 45-ročnej Dagmar a 37-ročného Štefana. Podľa medializovaných informácií Štefan najskôr ženu zastrelil a následne obrátil zbraň proti sebe. So Štefanom sa údajne Dagmar rozišla po ročnej známosti a on ju následne prenasledoval. Žena sa podľa medializovaných informácií v tejto veci niekoľkokrát obrátila aj na policajtov. Prípad momentálne vyšetruje Národná kriminálna agentúra pre podozrenie zo spáchania trestného činu úkladnej vraždy a vo veci sa angažuje aj Odbor kontroly Sekcie kontroly a inšpekčnej služby Ministerstva vnútra SR.

728*90
- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -