FB profil Islam v ČR nechceme, zrušili. Náhradná stránka však láme rekordy. Za dva dni má už 40-tisíc fanúšikov

  0
  Martin Konvička (Autor: Hans Štembera)

  V pondelok zrušila sociálna sieť Facebook profil stránky Islam v ČR nechceme (IVCRN), zoskupenie si však už získava svojich priaznivcov na novom, záložnom profile. Za necelý deň získala stránka viac ako 30 000 priaznivcov. Pred zrušením ich bolo viac ako 160-tisíc, dá sa však očakávať, že pôvodných fanúšikov získa nová stránka späť.  

  Profil stránky, ktorej administrátorom bol až donedávna kontroverzný český politik Martin Konvička, založili ešte v roku 2009. Počas prvých troch rokov od založenia mal približne 40-tisíc fanúšikov. Obrat nastal v roku 2014, keď iniciatíva usporiadala prvú petíciu proti vyššiemu stupňu registrácie moslimskej obce v ČR a do povedomia verejnosti sa dostal rodiaci sa tzv. Islamský štát.

  Počet priaznivcov stránky stúpal veľkou rýchlosťou najmä v uplynulom roku, keď čelila Európa početným teroristickým útokom a prívalu masy imigrantov na starý kontinent. Počet fanúšikov IVCRN sa vyšvihol na neuveriteľných 163-tisíc.

  Nie sme rasisti

  K zablokovaniu stránky vraj došlo pre početné udania, presné dôvody však nie sú známe. Špekuluje sa, že dôvodom mohla byť propagácia rasizmu, extrémizmu a xenofóbie. To však predstavitelia iniciatívy rázne odmietli.  

  „Objavujú sa falošné stránky, ktoré sa nás snažia diskreditovať rasistickým obsahom. IVČRN nie je rasistická iniciatíva a na našej stránke sa nikdy rasistický obsah neobjavil. Tiež nie sme stránka „protimoslimská” , ale „protiislamská“. Kritika ideológie aj náboženstva sú legálnou súčasťou práva na slobodu prejavu a sú chránené článkom 10 Európskeho dohovoru o ľudských právach. Tí, ktorí občanom toto právo upierajú, usvedčujú sami seba z totalitného myslenia,“ píše sa na záložných stránkach iniciatívy.

   

   

  Vyjádření Martina Konvičky ke zrušení facebookové srtránky isl…

  Vyjádření Martina Konvičky ke zrušení facebookové stránky Islám v České republice nechceme

  Zveřejnil(a) Blok proti islámu dne 11. leden 2016


   

  Bývalého administrátora stránky a hlavného predstaviteľa Bloku proti islamu Martina Konvičku v súčasnosti pre niektoré jeho výroky na adresu moslimov trestne stíhajú. K zablokovaniu facebookovej stránky IVČRN sa vyjadril nasledovne: „Aj keď to nevieme na 100 percent, tak zrušenie facebookovej stránky Islam v ČR nechceme môže byť výsledkom snáh českého, bruselského ako aj globálneho establišmentu potlačiť slobodnú diskusiu o negatívnych vplyvoch islamskej ideológie a masovej imigrácie z islamských krajín. Nás ale neumlčia,“ vyjadril sa Konvička. Zároveň vyzval ľudí na „čo najrýchlejšie pripojenie sa k záložnej iniciatíve Islam v ČR nechceme“.

  Facebook už raz spomínaný profil zablokoval. Predvlani v júni sa tak vraj stalo preto, že považoval profil za falošný. Podľa Konvičku to však tentokrát môže byť vážnejšie vzhľadom na „volanie mnohých európskych politikov po cenzúre sociálnych sietí“.

  O čo im ide?

  Islam v Českej republike nechceme je názorovo-diskusná platforma na Facebooku, ktorá obhajuje demokratickú ústavu, rovnoprávnosť žien a mužov, a sekulárny štát voči totalitným ideológiám smerujúcim k potlačeniu práv a slobôd človeka, najmä však voči islamu. Skupina sa dôrazne dištancuje od akejkoľvek formy náboženského a politického extrémizmu. Názorovo reprezentuje stredný prúd českej populácie v otázke imigrácie, integrácie a islamizácie,“ píše sa na stránke IVCRN.

  „Chceme dievčatá v minisukniach a v tielkach na ramienka, nie v burkách, závojoch alebo iných trápnych handrách. Chceme piť pivo, víno a čokoľvek sa nám bude z alkoholu chcieť, a nie sa triasť od strachu, že pitie je neislamské. Chceme mať ženy a dievčatá, ktoré samy rozhodnú, aký sexuálny život a s kým budú mať, nie tyranizované nešťastné bytosti, ktoré sú ukameňované či bičované len za to, že prehovoria s cudzím mužom,“ uvádzajú administrátori stránky s dodatkom, že „islam je skutočnou hrozbou pre našu krajinu“. „Hrozbou, ktorá pri svojom rozšírení môže prevalcovať život, aký poznáme a chceme …“

  Publicista a odborník na sociálne siete Peter Koubský sa pre portál Aktualne.cz vyjadril, že Facebook verejne nevysvetľuje, prečo sa rozhodol nejakú stránku zablokovať. Akým spôsobom to sociálna sieť robí, je podľa neho úplne neprehľadnou záležitosťou. Kedy sa rozhodne zasiahnuť, nikto nevie.

  - Reklama -