Najnovšie zadržanou je bojovníčka za ľudské práva Samar Badawiová. Nejde pritom o žiadnu neznámu postavičku z radov aktivistov. Badawiová až do svojho zadržania viedla kampaň za oslobodenie svojho manžela, ktorý si odpykáva 15-ročný trest za svoje aktivity v oblasti ochrany ľudských práv. Manžel však nie je jediným členom rodiny, ktorý trpí za svoje názory. Desať rokov za mrežami a k tomu tisíc rán palicou si odpykáva aj Badawiovej brat a známy bloger Raif.
Trest bez zločinu
Zatknutie Samar Badawiovej vzbudilo pobúrenie a medzinárodná organizácia na ochranu ľudských práv Amnesty International to označila za „najnovší príklad toho, ako veľmi Saudská Arábia opovrhuje ochranou ľudských práv“. Celosvetová kritika sa na Saudskú Arábiu zniesla už vlani, keď musel Badawiovej brat Raif podstúpiť prvých 50 rán palicou na verejnosti. Video z trestu, ktoré sa objavilo na portáli YouTube, vyvolalo nevôľu nielen u ochrancov ľudských práv, ale aj v krajinách Západu. Raif Badawi si vyslúžil krutý trest za to, že prevádzkoval internetový portál, na ktorom ľudia mohli kritizovať náboženské zriadenie v Saudskej Arábii.
VIDEO Bičovanie Raifa Badawiho na verejnosti
Badawiová nemá na krku ani zďaleka taký veľký problém ako jej brat, ale napriek tomu ju polícia zatkla. Problémy sa pre známu aktivistku začali dva týždne potom, keď Saudská Arábia popravila 47 ľudí. Medzi nimi bol aj šiítsky klerik Nimr Baqir al-Nimr, ktorý bol podľa rozsudku zodpovedný za podnecovanie násilia voči polícii, ale ochrancovia ľudských práv tvrdia, že klerika popravili, lebo sa staval proti saudskoarabskej kráľovskej rodine.
Práva pre ženy
Nedávno zatknutá ľudskoprávna aktivistka však neurobila prešľap proti právu šaría podobný tým, ktoré urobil jej brat a nedávno popravený klerik. Badawiová sa snaží v krajine ovládanej náboženstvom presadiť rozšírenie ženských práv. Požaduje napríklad, aby ženy mali možnosť vycestovať do zahraničia aj bez povolenia manžela či zákonného zástupcu. Rovnaké práva chce Badawiová pre ženy v Saudskej Arábii vybojovať aj v prípade lekárskych zákrokov. Tu sa však jej požiadavky nekončia. Najrevolučnejšou zmenou, za ktorú táto aktivistka bojuje, je právo žien na výber svojho budúceho manžela.
Známa firma
Svet by možno tak nahlas nekritizoval Saudskú Arábiu, ak by sa do problémov dostala ktorákoľvek iná, menej známa bojovníčka za ľudské práva, ale v prípade Samar Badawiovej, ktorá si v roku 2012 prevzala International Women of Courage Award (Medzinárodná cena ženskej odvahy), je situácia celkom iná. Na stranu ochrankyne práv žien sa postavili nielen ľudskoprávne organizácie, ale aj štáty Západu.
VIDEO Samar Badawiová preberá International Women of Courage Award.
Prečo vlastne?
Zostáva nejasné, prečo sa Samar Badawiová ocitla v rukách saudskoarabských mužov zákona, a nie je jasné ani to, či ju v blízkej budúcnosti z niečoho obvinia. Úrady tvrdia, že aktivistka nie je vo väzení. Saudskoarabské ministerstvo vnútra uviedlo, že Badawiová nie je vo väzbe, ale iba na policajnom výsluchu na žiadosť prokurátora.