VIDEO Otrasné zábery zo Sýrie. Tisícky ľudí vychudnutých až na kosť. Hladomor ich dohnal k zúfalstvu. Jedia už aj mačky, len aby prežili

  0
  Vyhladovaný chlapec zo sýrskeho mesta Madaya (Autor: SITA)
  Mesto Madája, ktoré leží severozápadne od metropoly Damask, je už niekoľko mesiacov v obkľúčení vojsk sýrskej armády. Režim prezidenta Baššára Asada nechal mesto so 40-tisíc obyvateľmi úplne vyhladovať. Len v decembri tam zomrelo od hladu niekoľko desiatok ľudí a v ohrození sú teraz údajne životy takmer všetkých jeho obyvateľov. Ktokoľvek sa pokúsi mesto opustiť, riskuje, že ho zastrelia. 
   
  Obeť hladomoru zo sýrskeho mesta Madája
  Obeť hladomoru zo sýrskeho mesta Madája (zdroj: ReproFoto/Youtube)

  Ceny raketovo rastú

  Pod náporom obliehania, ktorému obyvatelia Madáje čelia zo strany vládnych vojsk a jednotiek Hizballáhu, narástli ceny potravín do takých výšok, že si ľudia nemôžu kúpiť ani tie najzákladnejšie potraviny. Kilo ryže stojí takmer 230 eur. Podľa údajov Svetového potravinového programu (World Food Programme) hrozí hladomor všetkým obyvateľom mesta. 
   
  VIDEO Hladomor v sýrskom meste Madája 

  UPOZORNENIE:  Video nie je vhodné pre citlivé povahy.

  Stratili zábrany 

  Podľa ľudskoprávnych organizácií zašla situácia v sýrskom meste tak ďaleko, že ľudia začali strácať akékoľvek zábrany a jedia aj mačky a iné domáce zvieratá, len aby prežili. „Ľudskosť sa stratila, keď v Madáji zomrel od hladu prvý človek,“ uviedol pre britský portál Express jeden z humanitárnych pracovníkov, ktorý videl, aká zúfalá je situácia v meste. Ľudia jedia doslova všetko, čo nájdu, vrátane obyčajnej trávy a koreňov. 
   
  Lekári z mesta informovali, že od hladu zomrú denne dvaja či traja ľudia, a ďalší trpia chorobami z podvýživy. „Ľudia prežívajú na vode s cukrom, soli a korení, ak sa im niečo také podarí nájsť. Zomierajú najmä starší ľudia, ženy a deti,“ tvrdí Mohamed Youssef, manažér zdravotníckej rady mesta Madája. Zdravotníci sú v pohotovosti 24 hodín denne, ale zásoby sa míňajú aj v nemocniciach, keďže vládne jednotky doteraz nevpustili nikoho dnu ani von z mesta. 
   
  VIDEO Sýrska vojna vo faktoch 
   
  Madája nie je ani zďaleka jediným sýrskym mestom, ktoré je doslova odrezané od sveta armádou. Vo väčšine prípadov sýrske vládne jednotky tvrdia, že v obkľúčení držia len mestá, v ktorých majú podľa nich svoje bašty militanti a odporcovia režimu prezidenta Asada. Práve to je podľa západných mocností problém, lebo podľa nich držia Asadovi vojaci v šachu takzvanú “umiernenú” sýrsku opozíciu, teda bojovníkov podporovaných práve Západom. 

  Sýrska vláda ustúpila

  Po informáciách o šíriacom sa hladomore sa sýrska vláda rozhodla čiastočne ustúpiť a povolila po dohode s OSN dodávky humanitárnej pomoci do troch obliehaných miest. Madája je jedným z nich. Pomoc do mesta neďaleko libanonských hraníc prichádza doslova na poslednú chvíľu. „Ak sa do Madáje okamžite nedostanú potraviny, lieky, palivo a iná nevyhnutná pomoc, počas nasledujúcich dní a týždňov zomrú ďalšie deti,“ uviedla medzinárodná mimovládna organizácia Save the Children. Len pripomíname, že v 15 oblastiach Sýrie, obkľúčených vládnymi vojskami, žije bez prístupu k životu nevyhnutnej pomoci takmer pol milióna ľudí. 
   
  Obeť hladomoru zo sýrskeho mesta Madája
  Obeť hladomoru zo sýrskeho mesta Madája (zdroj: ReproFoto/Youtube)
   
   
  - Reklama -