Korupčný škandál vo Vatikáne pokračuje. Kňazovi za uliate milióny hrozia iba štyri roky natvrdo

  0
  Pápež František v rímskej Bazilike sv. Jána (Autor: SITA)

  Informovala o tom v pondelok tlačová agentúra APA.

  Scaranov advokát Silverio Sica ešte vlani vyhlásil, že jeho klient preberal len dary od ľudí, ktorí podľa neho konali poctivo, na financovanie domova pre smrteľne chorých. Priznal však, že Scaranovi z týchto peňazí napokon vyplatili hypotéku.

  Vyšetrovanie v Scaranovom domovskom Salerne sa už konalo, keď duchovného – prezývaného Monsignor 500 pre bankovky, ktoré údajne obľubuje – zatkli v Ríme pre obvinenia z pašovania finančných prostriedkov. Podľa prokuratúry Scarano a ďalšie dve osoby, finančník a karabinier, zosnovali plán prepravy 20 miliónov eur v súkromnom lietadle zo Švajčiarska do Talianska s cieľom vyhnúť sa colným poplatkom. Plán stroskotal, lebo finančník na poslednú chvíľu cúvol.

  Scaranov právny zástupca tvrdil, že monsignor v tomto prípade vystupoval len ako sprostredkovateľ.

  Prelátovo zatknutie v júni 2013 viedlo k rezignácii dvoch hlavných manažérov IOR a urýchlilo úsilie o uplatnenie medzinárodných štandardov v tomto finančnom ústave, ktorý bol opakovane predmetom rôznych špekulácií týkajúcich sa prania peňazí. Následne Scarana zatkli opäť v januári 2014, práve v súvislosti so spomínanými prevodmi.

  Proces so Scaranom sa začal vlani v júli.

  - Reklama -