Europoslankyňa Žitňanská: Tam, kde zlyhávajú politici, dokážu bežní ľudia pomáhať, podeliť sa, zastať sa slabších

0
Europoslankyňa Jana Žitňanská (Autor: SITA)

V europarlamente ste politickým nováčikom. Vzhľadom na  vaše záujmy ste si vybrali výbory, v ktorých sa venujete najmä zamestnanosti, vzdelávaniu, zdravotne postihnutým či postaveniu žien v spoločnosti. Na rozdiel od slovenských poslancov  však europoslanci nemôžu prichádzať s vlastnými legislatívnymi návrhmi. Čo presne môže teda europoslanec ovplyvniť napríklad v  týchto oblastiach?

Je to presne tak, na rozdiel od poslancov v Národnej rade my nemôžeme prichádzať s vlastnou legislatívou. Čo však môžeme, je pripomienkovať či pozmeňovať návrhy Komisie, prichádzať s iniciatívnymi správami, cez písomné vyhlásenia žiadať od Komisie, aby v nejakej oblasti prijala opatrenia. A to aj robím v oblasti zamestnanosti, zlepšenia postavenia žien a, najmä, zlepšenia života zdravotne postihnutých.

Je o vás známe, že sa dlhodobo angažuje v pomoci slovenským rodinám s deťmi so zdravotným postihnutím. Zaujímate sa však aj o deti napríklad na africkom kontinente. Pred niekoľkými rokmi ste si dokonca na diaľku adoptovali jedno africké dieťa. Dnes ich už máte tri. Môžete nám o tom povedať viac? Myslím tým dôvod vášho rozhodnutia, ako konkrétne pomáhate vašim deťom…

To rozhodnutie prišlo veľmi spontánne po tom, ako mi jedna známa rozprávala svoje zážitky z Kene. Keď  mi povedala, ako je možné cez vzdelanie zmeniť osud konkrétnych detí, nedalo mi to. Dnes máme takto adoptované tri deti. Keď sme sa totiž nedávno doma bavili, že komu pomôcť, moja dcéra sa ma spýtala, či nemôžeme pomôcť aj viacerým deťom. Lebo, keď  naše deti sú tri, prečo by sme nemohli pomôcť ďalším trom deťom. Tak sa naša rodina rozrástla o dve dievčatá a jedného chlapca (úsmev). Peniaze, ktoré cez nadáciu Integra mesačne posielame, idú na ich školy, stravu, ošatenie, zdravotnú starostlivosť.

Europoslankyňa Jana Žitňanská. (Zdroj: European Parliament 2015)

Bojujete za práva ľudí so zdravotným postihnutím. Ako by ste zhodnotili úroveň práv hendikepovaných ľudí na Slovensku? Čo by ste vyzdvihli a, naopak, v čom máme medzery?

Situácia rodín s dieťaťom so zdravotným postihnutím je naozaj alarmujúca. Okrem toho, že ich život je naozaj náročný, lebo finančná podpora zo stany štátu je smiešna, musia dennodenne bojovať s úradmi a, žiaľ,  aj s nepochopením okolia. To, čo ma v poslednom čase teší, je nielen množstvo ľudí, ktorí pomáhajú takýmto rodinám, ale aj to, že aj samotné rodiny sa začali ozývať, a tak otvárajú oči ľuďom naokolo. Naozaj; kto nezažil, neuverí ako v 21. storočí môžu ľudia, ktorí sa obetujú v prospech svojich blízkych, živoriť. Štát ich doslova zbavuje dôstojnosti.

Sú vám blízke sociálne témy, ktoré súvisia s pojmami ako solidarita či ľudskosť. Nemáte taký pocit, akoby sa ľudskosť v slovenskej spoločnosti postupne vytrácala? Dominuje medzi ľuďmi skôr egoizmus?

Práve naopak. Posledné mesiace a týždne mi dávajú nádej, že aj tam, kde zlyhávajú politici, dokážu bežní ľudia pomáhať, podeliť sa, zastať sa slabších.

Ste matkou troch detí. Lietate medzi Bruselom, Štrasburgom a Bratislavou. Ako sa to dá zvládať?

Vďaka obetavému manželovi a skvelým rodičom (úsmev).

Môžete nám prezradiť, ako vyzerajú vianočné sviatky v rodine Žitňanských? Dodržiavate tradície? Ak áno, aké.

Vianoce sa snažíme vždy prežiť  ako sviatky pokoja a radosti. Čiže najdôležitejšie pre nás je byť spolu, v pohode. Pred sviatkami pečieme klasické koláčiky ako medovníky, linecké kolieska, ale každý rok k tomu pridáme aj niečo nové a netradičné. Minulý rok sme robili baklavu, rok predtým makrónky. Na stole nechýba Biblia, máme oplátky, med, jeme kapustnicu, rybu a zemiakový šalát. Nechýba ani návšteva kostola a rodičov. Som konzervatívna nielen v politike, ale aj v tradíciách (úsmev).

Čo by ste si želali  pod vianočný stromček?

Viac empatie u ľudí. A zdravie. Toho nikdy nie je dosť.

Ako by ste zbilancovali rok 2015? Ktoré udalosti počas uplynulých 12 mesiacov by ste označili za kľúčové a prečo?

Bol to prelomový rok. Svet okolo nás a aj u nás sa začal meniť. Ako povedal v kázni jeden charizmatický kazateľ, svet je dnes jedna veľká dedina. Nemôžeme sa tváriť, že sa nás to netýka. A pokiaľ sa na tieto zmeny čím skôr nepripravíme, budeme mať naozaj veľký problém.

Do europarlamentu vás voliči poslali ako jedinú kandidátku za hnutie NOVA. Na jar máme parlamentné voľby. Podľa posledných prieskumov volebných preferencií to vyzerá tak, že vaša materská strana má šancu prekročiť brány parlamentu. Ako vnímate spojenectvo NOVY a Matovičovými OľaNO? Bol to podľa vás správny predvolebný ťah?

Nemôžem povedať, že by som bola spokojná. Ambíciou každého, kto zakladá stranu, je, aby bola úspešná a presadzovala svoj program. Ale na spoločnej kandidátke je popri Danielovi Lipšicovi aj veľa ďalších kvalitných odborníkov a členov NOVY – Anka Šmehilová, odborníčka na sociálnu oblasť, ktorá roky pomáha zdravotne postihnutým, úžasná učiteľka a odborníčka na školstvo Vierka Leščáková, skvelý lekár a človek, ktorý má naozaj predstavu ako zmeniť  naše zdravotníctvo Tibor Hlavatý, odborník na marketing a veľký podporovateľ lepšieho postavenia žien v spoločnosti Rado Ondrejka, lekár pochádzajúci z Afganistanu a človek s veľkým srdcom Obaidullah Mir a ďalší a ďalší. Verím, že sa nám podarí ich prekrúžkovať do parlamentu a že NOVA bude môcť presadiť svoj program a víziu zmeniť Slovensko na krajinu, kde sa oplatí žiť.

Ako by ste zhodnotili predvolebný boj? Nepripadá vám taký nemastný-neslaný?

Slogany „ochránime vás“ a podobne vo mne  vzbudzujú skôr smútok a zúfalstvo z toho, ako hlboko vedia niektorí politici v túžbe po moci klesnúť.

- Reklama -