štvrtok, 28 januára, 2021
-2.2 C
Bratislava
Úvod Aréna Biely dom robí málo v boji proti IS, tvrdia to republikáni, ale...

Biely dom robí málo v boji proti IS, tvrdia to republikáni, ale Obama sa bráni a rýchlo vymenúva všemožné úspechy americkej armády

Šéf Bieleho domu na pondelkovom stretnutí s predstaviteľmi Pentagónu uviedol, že likvidácia militantov v Sýrii a Iraku je „pokračujúci a zložitý boj“. V súvislosti s nekončiacimi vojenskými operáciami proti militantom na Blízkom východe spomenul Obama ešte jednu správu, ktorá mala potešiť verejnú mienku a vylepšiť obraz Američanov zasahujúcich proti teroristom z IS.

Ste ďalší na rade

Prezident Spojených štátov v Pentagóne uviedol, že sa spojencom za pomoci náletov podarilo vyhnať z Iraku až 40 % militantov. To bol však len jeden z úspechov, ktorý Barack Obama tento týždeň vyzdvihol v súvislosti so zapojením amerických jednotiek do boja proti militantom z IS. Podľa amerického prezidenta likvidujú americké oddiely jedného vodcu militantov za druhým a operácie údajne pokračujú stále intenzívnejším tempom.

„Vodcovia IS sa nemôžu ďalej schovávať a náš odkaz pre nich je jednoznačný: ste na rade,“ uviedol Obama počas stretnutia na americkom ministerstve obrany. Podľa šéfa Bieleho domu sú útoky proti militantom z takzvaného Islamského štátu v súčasnosti oveľa intenzívnejšie ako kedykoľvek v minulosti.

VIDEO Barack Obama o úspechoch spojencov v Sýrii a Iraku

Úspech ako obrana?

Údajné správy o tom, že spojenci, ktorí zasahujú proti ozbrojencom v Sýrii, vyhnali veľkú časť militantov aj z Iraku, sa objavili krátko po kritike adresovanej prezidentovi. Obama sa tak podľa Sky News snaží iba zachrániť dobré meno americkej armády na domácej pôde. Nedávno sa totiž stal terčom republikánov, ktorí si ho zobrali na mušku za to, že podľa nich nerobí Obama dosť, aby zastavil krviprelievanie v Sýrii.

Rozsiahla kritika za nedostatočný boj proti terorizmu sa na amerického prezidenta zniesla už v polovici novembra po útokoch na verejné priestranstvá v Paríži, pri ktorých prišlo o život 130 ľudí. Len dva týždne po masakroch vo francúzskej metropole sa 2. decembra strieľalo aj v Spojených štátoch. Pár, ktorý v kalifornskom San Bernardine zavraždil 14 ľudí, sa nechal podľa vyšetrovateľov inšpirovať islamskými radikálnymi militantmi.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

Slovensko
Pozitívne vzorky 241,392 Úmrtí 4,361 Uzdravení 202,148 Infikovaných 34,883 Last updated: 28. januára 2021 - 03:08 (+01:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky