Ekonomické reformy v Grécku budú, rozhodol parlament. Miliardový záchranný balíček je tak znova o krok bližšie

  0
  Grécky premiér Alexis Tsipras (Autor: SITA)

  Zákon obsahuje aj opatrenia umožňujúce získať peniaze z európskych štrukturálnych fondov a zavádza niektoré zdravotnícke reformy. Príslušné inštitúcie eurozóny a Medzinárodný menový fond by mali dnes vydať oficiálne stanovisko o splnení podmienok zo strany Atén. Koalícia Tsiprasovej ľavicovej strany Syriza a nacionalistickej strany Nezávislí Gréci má v 300-člennom parlamente iba tesnú väčšinu troch hlasov. Všetci 153 poslanci koalície hlasovali za vládny zákon. 

  S cieľom uchrániť úvery pre malé podniky a bežných bankových klientov pred takzvanými supími fondmi vláda túto časť reformy predbežne odsunula – s prísľubom zregulovať sektor do 15. februára. Atény zároveň predložili prvotný návrh dôchodkovej reformy, ktorú pozorovatelia označujú za najťažšiu politickú úlohu pre premiéra Tsiprasa. Ten zostal v úrade po septembrových voľbách, pričom jeho verejný mandát znel: implementovať záchranný balíček, avšak zmierniť dopady na sociálne slabšie vrstvy. 

  Po piatich rokoch úsporných opatrení sa teraz vláda rozhodla zvýšiť dôchodkové odvody namiesto ďalšieho znižovania dôchodkov. Veritelia sa však obávajú, že tento krok bude mať negatívny dopad na zamestnanosť.

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu