Nálety nestačia, treba aj pozemné sily, vravia Francúzi. Vlastných tam však nepošlú. Zapojí sa do boja proti IS aj Asadova armáda?

    0
    Sýrsky prezident Bašár Asad (Autor: SITA)

    Vo vysielaní rozhlasovej stanice RTL Fabius vyhlásil, že na to, aby bol boj s IS efektívny, nestačia len nálety, ale aj pozemné sily. Podľa jeho názoru by túto úlohu v Sýrii mohla zvládnuť “Slobodná sýrska armáda, sily arabských sunnitov, a prečo by aj nie – jednotky sýrskeho režimu”. Vysvetlil, že “my nechceme posielať svoje jednotky. To by bolo kontraproduktívne”. 

    Boj proti IS bol vo štvrtok jednou z tém rokovania francúzskeho prezidenta Francoisa Hollanda s jeho ruským kolegom Vladimirom Putinom, ktorý ho prijal v Moskve. Dohodli sa na spoločnom boji s touto globálnou hrozbou a vyzvali partnerov, aby posilnili koordináciu svojich krokov v boji proti IS. Hovorili aj o vývoji v súvislosti so zostrelením ruského stíhacieho bombardéra Su-24 tureckou stíhačkou F-16 a zhodli sa na tom, že zopakovanie podobnej situácie je neprípustné. Putin pritom tlmočil svoju nespokojnosť, že Ankara sa za incident neospravedlnila ani nevyjadrila ochotu prešetriť ho. 

    Prezidenti oboch krajín sa dohodli, že v diskusii budú pokračovať na budúci týždeň v Paríži, kde sa bude konať vrcholná konferencia o klimatických zmenách. Fabius dnes vo vysielaní RTL uviedol, že rozhovor Hollanda s Putinom sa týkal aj sankcií uvalených na Rusko v súvislosti s jeho postojom voči vývoju na susednej Ukrajine. Hollande podľa Fabiusa zopakoval, že podmienkou pre zrušenie sankcií je plnenie minských mierových protokolov. 

    Na rokovaniach, ktoré sa konali vo februári tohto roku v bieloruskom Minsku, sa obe strany dohodli na zastavení paľby a odsune ťažkej bojovej techniky, ako aj na zmenách v ústave, decentralizácii a osobitnom štatúte Doneckej a Luhanskej oblasti. Dohoda o prímerí sa však sporadicky porušuje a dochádza k obnovovaniu bojov, aj s obeťami na životoch. 

    - Reklama -