piatok, 3 júla, 2020
23 C
Bratislava
Úvod Aréna Kauzy Pandur sa boja ako čert kríža. Smeráci opäť zablokovali diskusiu o...

Kauzy Pandur sa boja ako čert kríža. Smeráci opäť zablokovali diskusiu o korupčnej kauze, ktorú spája opozícia s Ficom

Členovia výboru za Smer-SD dva razy na výbor neprišli, dnes sa síce na rokovaní zúčastnili, ale nezahlasovali za program, rokovanie sa teda ukončilo.

Predseda brannobezpečnostného výboru Jaroslav Baška (Smer-SD) vysvetlil, že nevidí dôvod na to, aby sa výbor zaoberal kauzou Pandur, pretože slovenské ministerstvo obrany nikdy neplánovalo nakúpiť tieto obrnené vozidlá. Upozornil, že Pandury kupovalo české ministerstvo. „Nevidím žiaden súvis s prípadným bezpečnostným ohrozením SR,” konštatoval Baška.

Kauza nákupu Pandurov je podľa exministra vnútra a spravodlivosti Daniela Lipšica o obranyschopnosti Slovenska. „Dnes veľa hovoríme o ochrane obranyschopnosti Slovenska. Myslíte si, že ak sa polovica obranných kontraktov rozkradne cez rôznych trestne stíhaných kamarátov pána Roberta Fica, že Slovensko bude obranyschopné, že bude mať dosť peňazí na armádu, na bezpečnosť? Ja si myslím, že nie,“ konštatoval Lipšic. Zdôraznil, že premiér Robert Fico reaguje iba na tlak verejnosti, a preto ho treba vytvárať.

Opozícia chce podať žiadosť o rokovanie mimoriadneho výboru k Pandurom a Výbohovi aj po štvrtý raz, nebude už však žiadať o vysvetlenie ministra obrany Martina Glváča, ale priamo Fica. Ak Smer, tak ako doteraz,  zablokuje rokovanie výboru, opozícia podá návrh na mimoriadne zasadnutie parlamentu k Pandurom.

Ak by aj toto rokovanie Smer zablokoval, opoziční poslanci sú pripravení vynútiť si diskusiu podaním návrhu na vyslovenie nedôvery, či už ministrovi obrany alebo premiérovi.

Lipšic tvrdí, že vie o Výbohovom trestnom stíhaní, pretože má svoje bezpečnostné informácie. „Vychádzam aj z medializovaných informácií. Sú obvinené dve osoby. Jeden Izraelčan a jeden Slovák. To sú oficiálne informácie rakúskej polície. V tejto kauze sa pohybovali len dvaja Slováci – Fico a Výboh. Ak to nie je obvinený Výboh, tak je to Fico. Ale myslím si, že je obvinený Výboh, ktorý bol priamo na rokovaniach a pýtal si 18 miliónov eur. Zarážajúce je, že na týchto rokovaniach bol aj Fico, ktorý to sprostredkoval,“ povedal.

Podľa medializovaných informácií priateľ premiéra Roberta Fica a údajný mecenáš Smeru Miroslav Výboh osobne vybavoval províziu za nákup obrnených vozidiel Pandur pre českú armádu. Na súde v Prahe takto vypovedal bývalý manažér rakúskej dodávateľskej firmy Steyr Lutz Kampmann. Rakúšan tvrdí, že ho Výboh pozval v decembri 2007 na stretnutie, na ktorom od neho pýtal províziu trikrát šesť miliónov eur.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

Taliansko: Úmrtnosť na koronavírus je najvyššia u ľudí s nízkym príjmom

Chudobní obyvatelia Talianska sú náchylnejší podľahnúť novému druhu koronavírusu než ľudia s vysokým príjmom. Vyplýva to z prvej významnej štúdie o nepomernom...

Trnavský kraj: Minister Budaj si prezrel najväčšie envirozáťaže

Miesta dvoch environmentálnych záťaží v Trnavskom kraji, ktoré patria k najväčším na Slovensku, navštívil v piatok minister životného prostredia Ján Budaj (OĽaNO). V sprievode predsedu Trnavského...

Turecko: Po výbuchoch v továrni na pyrotechniku hlásia 97 zranených a 4 obete

Na najmenej štyroch mŕtvych a 97 zranených sa zvýšil počet obetí mohutných výbuchov, ku ktorým došlo v piatok v továrni na zábavnú...

Doležal: Prepojenie Nitry s Komárnom cestou 1. triedy nie je vôbec pripravené

Severo-južný koridor, prepojenie Nitry s Komárnom cestou prvej triedy s napojením na nový dunajský most medzi Komárnom a maďarským Komáromom, s výnimkou...
Slovensko
Pozitívne vzorky 1,720 +20 Dnes Úmrtí 28 Uzdravení 1,466 Infikovaných 226 Last updated: 3. júla 2020 - 23:07 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky