Totálna solidarita pre Francúzsko a Rusko je vítané v koalícií. Obama mení stratégiu?

    0
    Americký prezident Barack Obama sa zhovára s prezidentom Ruska Vladimírom Putinom pred zasadnutím summitu G-20 v tureckej Antalyi v hotelovej lobby (Autor: SITA)

    Podľa Obamu by sa však Moskva mala najskôr pri leteckých úderoch v Sýrii koncentrovať viac na ciele IS ako na umiernených povstalcov, podporiť politické zmeny v Damasku a aktívne prispieť k prímeriu.
    Prezident USA využil Hollandovu návštevu vo Washingtone, aby ho ubezpečil o totálnej solidarite Spojených štátov po teroristických útokoch v Paríži z 13. novembra.

    Na margo Islamského štátu Obama povedal, že je hrozbou pre každého a musí byť zničený.
    Obaja prezidenti naznačili, že bilaterálna spolupráca ich krajín v oblasti tajných služieb bude pokračovať. Obama vyzval Európsku úniu na úpravu svojej legislatívy tak, aby umožňovala dopravným spoločnostiam vzájomne si vymieňať informácie o cestujúcich.
    Hollande povedal, že by rád zoskupil všetky krajiny, ktoré majú snahu nájsť a realizovať politické riešenie a ubezpečil, že v boji proti IS nemieni nikoho vylučovať z možnej koalície.

    Už vo štvrtok čakajú francúzskeho prezidenta, ktorý v pondelok rokoval s britským premiérom Davidom Cameronom a v stredu privíta v Paríži nemeckú kancelárku Angelu Merkelovú, rozhovory s ruským prezidentom Vladimirom Putinom.
    USA i Francúzsko vyzvali dnes Rusko a Turecko, aby sa vyhli eskalácii napätia po tom, čo turecká stíhačka F-16 zostrelila ruské bojové lietadlo Su-24. “Turecko ako každá iná krajina má právo brániť svoje územie a svoj vzdušný priestor,” povedal Obama. Hollande konštatoval: “Musíme zabrániť eskalácii. Bolo by to mimoriadne škodlivé.”

    - Reklama -