Podľa Kaunerta sa pri pohľade na teroristické útoky treba zaoberať v prvom rade spoluprácou tajných služieb, a to súvisí aj s ochranou hraníc. Rozhovor priniesol denník Pravda.
Hranice problém nevyriešia
Aj Kaunert pripomína, že v prípade minulotýždňových parížskych útokov išlo o páchateľov, ktorí boli známi polícii i tajným službám. „Bezpečnostné zložky ich však považovali maximálne za malú teroristickú hrozbu. Nepredpokladali, že môžu byť takí nebezpeční,“ šokuje Kaunert. Podľa neho je tento proces veľmi zložitý. Navyše, pri posilnení vnútorných i vonkajších hraníc ešte stále nie je istota, že sa tým problém vyrieši.
Ako priznal Kaunert, stále sa nedá stopercentne vedieť ako riešiť problém, a ak je na zozname niekto podozrivý, ako s ním správne naložiť. Je to komplikované, a najmä vtedy, ak „bezpečnostné zložky musia momentálne sledovať obrovské množstvo ľudí, pri ktorých hrozí možnosť, že budú nebezpeční“. Treba teda podľa neho zhodnotiť, kto je skutočnou prioritou a na čo sústrediť aj pri vymieňaní informácií medzi krajinami.
Chcelo by to zoznam
Kauner však priznáva, že ešte stále nerozumejú procesu radikalizácie a tomu, ako jej predchádzať a odhaliť ju. „Napríklad, keď niekto sleduje na internete teroristické videá, znamená to, že skutočne začne niečo plánovať a na útok sa aj odhodlá?“ vysvetľuje zložitý mechanizmus. Podľa neho čelia vážnej výzve najmä belgické úrady. Je tam totiž mnoho ľudí, ktorí odchádzajú bojovať do Sýrie. Výhodou by bolo teda zavedenie mechanizmu, na základe ktorého by sa vedelo, kam odchádzajú ľudia, ktorí opúšťajú Európu. „Privádza nás to k registru pasažierov v leteckej doprave. Keby sme mali takýto európsky zoznam, mali by sme viac informácií, odkiaľ a kam cestujú potenciálni teroristi,“ priznáva Kaunert.
Kým jedni môžu mať legitímny dôvod, iní môžu mať skutočne v úmysle niečo nebezpečné. „Najmä, keď sa títo ľudia pohybujú z miesta na miesto a strácame o nich prehľad,“ varuje riaditeľ inštitútu.
V boji proti terorizmu je tak potrebné disponovať zdrojmi tak, aby bolo možné odhaliť každú stopu a analyzovať všetky dáta. Riešením je mať k dispozícii informácie priamo od ľudí v teréne, ako aj sledovanie komunikácie.