utorok, 27 júla, 2021
28.7 C
Bratislava
Úvod Aréna Od budúceho týždňa bude drať poslanecké lavice za OĽaNO. O koho ide?

Od budúceho týždňa bude drať poslanecké lavice za OĽaNO. O koho ide?

Poslanec NR SR Miroslav Kadúc vystupuje z poslaneckého klubu hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO). Urobiť tak má v najbližších dňoch. Podľa informácií nebude ani na kandidátke do parlamentných volieb. Kadúc už o svojom rozhodnutí hovoril s predsedom klubu Richardom Vašečkom. „Je stále členom klubu. Je pravda, že sa o tom rozprávame. Jeho rozhodnutie zrejme súvisí s marcovými parlamentnými voľbami,“ povedal Vašečka s tým, že aj on sám dostal štyri ponuky na prestup do inej strany, z ktorých dve by mu zaručovali zvoliteľné miesto na kandidátke. „Odmietol som, pretože sa držím idey OĽaNO, na ktorého kandidátke som prišiel do parlamentu. Podľa neho sa dôvody Kadúcovho odchodu v blízkej budúcnosti ukážu. 

Hnutie OĽaNO po voľbách v roku 2012 získalo v parlamente 16 mandátov. Kadúc bude štvrtým poslancom, ktorý počas volebného obdobia z klubu odíde. Ako prvý opustil klub Alojz Hlina. V roku 2013 nasledovala Hlinu Mária Ritomská a vlani z klubu vystúpil Mikuláš Huba. Lipšic bude prvým, kto do klubu vstúpil. Poslanci národnej rady sa môžu združovať v poslaneckých kluboch, a to podľa príslušnosti k politickým stranám, hnutiam alebo volebným koalíciám, za ktoré boli zvolení do parlamentu.

Ak sa počas volebného obdobia rozdelia volebné koalície alebo zlúčia politické strany či hnutia, rozdelia sa alebo zlúčia aj ich poslanecké kluby, ak spĺňajú podmienky zákona. Poslanec môže byť členom len jedného poslaneckého klubu. Na utvorenie poslaneckého klubu treba najmenej osem poslancov. Poslanecké kluby delegujú podľa zákonom stanoveného kľúča svojich členov do poslaneckého grémia. Kancelária Národnej rady SR vyčleňuje prostriedky na úhradu výdavkov poslaneckých klubov. Ich výšku určuje predseda parlamentu. 

Najsilnejší klub má v parlamente vládny Smer-SD, ktorý disponuje 83 poslancami. Najsilnejším opozičným poslaneckým klubom je klub KDH, ktorý má v súčasnosti 16 členov. Most-Híd má 14 členov. Najmenším poslaneckým klubom je klub OĽaNO, v ktorom bude po odchode Kadúca a príchode Lipšica združených 13 zákonodarcov. Od začiatku volebného obdobia zanikli poslanecké kluby SDKÚ-DS a SaS. Strana SaS síce opäť chcela založiť vlastný klub, pretože sa k nemu hlási osem poslancov, Smer-SD však vznik takéhoto klubu odmietol podporiť.

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

Slovensko
Pozitívne vzorky 392,406 +51 Dnes Úmrtí 12,534 Uzdravení 379,419 Infikovaných 453 Last updated: 27. júla 2021 - 21:10 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -