V sobotu začne historicky prvé stretnutie prezidentov Číny a Taiwanu. Riešiť sa bude normalizácia vzťahov

    0
    Prezident Číny Si Ťin-pching (Autor: SITA)

    Taiwanský prezident uviedol, že rokovania budú transparentné. Stretnutie so Si Ťin-pchingom by vraj mohlo prispieť k zmierneniu nepriateľstva, ktoré medzi Pekingom a Tchaj-pejom panuje. Prezident Ma dúfa, že podobné stretnutia budú usporadúvať aj budúci taiwanskí vodcovia. „Vysvetlíme pánovi Si súčasnú situáciu, povieme mu o statuse Taiwanu, aby mu mohol lepšie porozumieť a brať ho do úvahy pri formovaní čínsko-taiwanskej politiky,“ vyhlásil Ma Jing-ťiou.

    So svojím čínskym náprotivkom chce riešiť aj problémy, s ktorými sa ostrov stretáva, keď sa chce zúčastniť rôznych mnohostranných aktivít. Pokúsi sa vraj dosiahnuť to, aby Taiwan dostal viac „medzinárodného priestoru“. Čína tvrdí, že len ona má právo zastupovať Taiwan na medzinárodnej úrovni. V prípade členstva v niektorých organizáciách, napríklad vo Svetovej obchodnej organizácii (WTO), však urobila výnimku pod podmienkou, že ostrov bude označený ako „čínska Tchaj-pej“.

    Ide o prvé stretnutie od roku 1949

    Prezidenti Číny a Taiwanu sa nestretli od roku 1949, kedy Čankajškov Kuomintang prehral s Mao Ce-tungovými komunistami občiansku vojnu v Číne a jeho prívrženci si vytvorili novú základňu na ostrove Taiwan 160 kilometrov od pevninskej Číny.

    Od tej doby majú Taiwan a Čína svoje vlády. Na Taiwane sa vytvorila demokratická spoločnosť, zatiaľ čo v Číne pokračuje vláda jednej strany. Peking však pokladá Taiwan za jednu z čínskych provincií a hrozí Tchaj-peju vojenským zásahom v prípade, že ostrov vyhlási nezávislosť.

    Po rokoch nepriateľstva sa v roku 2008 po nástupe taiwanského prezidenta Ma Jing-ťioua k moci začali Čína a Taiwan zbližovať. Od tej doby bolo podpísaných 23 dohôd, ktoré sa týkajú obchodu, investícií, turistického ruchu či dopravy medzi oboma územiami.

    autor: vam, čtk

    - Reklama -