Napätá situácia v Rumunsku. Padla vláda a opozícia volá po predčasných voľbách. Kto teraz povedie krajinu?

  0
  Rumunský expremiér Victor Ponta (vľavo) (Autor: Reprofoto, Facebook)

  Pontovu demisiu, ako aj odchod ministra vnútra Gabriela Opreu i starostu mestskej časti, kde sa klub nachádza, žiadalo v utorok v Bukurešti asi 20.000 účastníkov protestnej akcie. Demonštranti tvrdili, že za požiar v klube Colectiv môže aj v Rumunsku všadeprítomná korupcia. Spolupredsedníčka Národnej liberálnej strany (PNL) Alina Gorghiová vysvetlila, že jej strana žiada vypísanie predčasných volieb, aby “sa vyriešila kríza, v ktorej sme sa ocitli”.

  Dodala, že PNL chce pre svoj návrh dosiahnuť širokú politickú dohodu s ostatnými stranami. Chceme “nový parlament legitimizovaný ľudovým hlasovaním”, povedala Gorghiová. “Potrebujeme nový začiatok,” vyhlásila s tým, že PNL bude diskutovať s vodcami z iných politických strán. Ponta, ktorý spolu so svojimi ministrami spravuje Rumunsko až do vymenovania novej dočasnej vlády, dnes popoludní podľa agentúry AP oznámil, že do funkcie dočasného premiéra navrhol ministra obrany Mirceu Dušu. Jeho nomináciu musí schváliť prezident Klaus Iohannis. Dočasnú vládu potom bude musieť odobriť parlament. Ak sa mu to nepodarí ani na druhý pokus, v Rumunsku sa budú musieť konať predčasné voľby. 

  Predseda vládnej Sociálnodemokratickej strany (PSD) Liviu Dragnea dnes podľa agentúry Reuters uviedol, že nie je nutné, aby kandidát na funkciu premiéra bol z PSD. Agentúra AP medzičasom informovala, že demisiu po Pontovi podal aj minister vnútra Oprea i starosta bukureštskej štvrte, kde sa nachádza nočný klub Colectiv. Starosta Cristian Popescu Piedone priznal svoju morálnu zodpovednosť za tragédiu. Dodal, že o jeho zodpovednosti z pohľadu práva rozhodne súd. 

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu