utorok, 7 júla, 2020
18.9 C
Bratislava
Úvod Aréna Dosť bolo parazitovania „košickej kliky“ v slovenskom zdravotníctve. Do boja sa tentoraz...

Dosť bolo parazitovania „košickej kliky“ v slovenskom zdravotníctve. Do boja sa tentoraz vydajú Košičania, hádajte, kto ich podporí?

Košičania majú svojich rodákov na vysokých miestach v zdravotníctve už plné zuby. Výsledkom ich nespokojnosti bude zhromaždenie, ktoré sa bude konať na budúcu stredu v centre mesta. Ak všetko vyjde podľa plánu, „po chlebe“ bude mať aj ďalší známy Košičan v smeráckom kabáte Pavol Paška.

Nazbiera sa dosť ľudí?

Košičania sa dištancujú od „košickej kliky“, znie vyhlásenie ľudí, ktorí si povedali, že nebudú frflať doma a potichu, ale vyjdú rovno do ulíc. „My, Košičania a priatelia Košíc, sme najpovolanejší, aby sme sa dištancovali od „košickej kliky“ a odzvonili jej parazitovaniu na slovenskom zdravotníctve,“ vyhlásili. Košickou klikou minule v parlamente nazval skupinu, ktorá ťahá za nitky v slovenskom zdravotníctve, aj poslanec Alojz Hlina. Ten, pochopiteľne, v metropole východu nemôže chýbať. „Udalosť budú sprevádzať vystúpenia ľudí, ktorí to spoluorganizujú. Ak bude ľudí viac ako 300, tak sa vydáme do mestského parku, kde má dom Paška,“ ozrejmil pre PL.sk Hlina.

Minulý rok pritom už Košičania dokázali, že sa dokážu zomknúť a vyjadriť svoju nevôľu proti zdravotníckym kauzám. Stalo sa tak po prevalení prípadu predraženého piešťanského CT, čo stálo hlavu nielen vtedajšej ministerky Zuzany Zvolenskej, ale nakoniec aj samotného Pavla Pašku, vtedy predsedu parlamentu. Hoci v jeho prípade to bolo nedobrovoľné. Paška si chcel miesto udržať zubami-nechtami, zlomili ho až protesty ľudí, ktorí neváhali prísť až pred jeho apartmán. Exšéfa Národnej rady sa vtedy dotklo, že celou kauzou trpí jeho rodina. To bol práve ten moment, keď zvíťazila ulica. Opozičný poslanec Igor Matovič vtedy vyhlásil, že jedna Paška leto nerobí. A mal pravdu. Slovenské zdravotníctvo je totiž stále namočené až po uši v rôznych kauzách a prepojeniach, kde je spoločný menovateľ – košická skupina alebo aj smerácke chápadlá, ako to minule pomenoval poslanec Beblavý.

Vygenerujú konkrétnu požiadavku?

Ako si poslanec Alojz Hlina spomína s odstupom času na ten výnimočný moment, keď sa pred košickým domom Pavla Pašku  zišli stovky ľudí? „Bol som mimoriadne prekvapený a Košičania boli štartérom zmeny, ktorá sa udiala. Títo ľudia sú totiž v tom, čo sa deje v zdravotníctve, nevinne,“ povedal Hlina. Obrovský minuloročný úspech je mementom, aký je však tohtoročný cieľ? „Nevylučujem, že na zhromaždení sa vygeneruje nejaká požiadavka. Na to je však potrebný dostatočný počet ľudí,“ nechcel konkretizovať Hlina. Jednoznačným cieľom akcie je vyjadrenie dištancu miestnych ľudí od „košickej kliky“ a až potom sa ukáže, či sa dohodnú na určitej požiadavke. „V tejto situácii je dôležité zobrať 80 kíl svojej živej váhy a niekam reálne prísť,“ myslí si Hlina.

Je však otázne, či si hlavní aktéri vezmú signál protestujúcich k srdcu. Tak či onak, podľa Hlinu je účinnejšie vyjadriť svoj názor a nesúhlas takýmto spôsobom, ako si len zanadávať pred televízorom. „Niektorí ľudia z „košickej kliky“ sú ešte stále vo funkciách, a to aj vysokých. Mohla by teda vzniknúť požiadavka aj smerom k nim,“ naznačil pre PL.sk Hlina. Teoreticky by sa tak mohlo volať po odstúpení niektorých zainteresovaných osôb zo svojich funkcií.

Peniaze v prospech Košičanov

„Slovenské zdravotníctvo požiera „košická klika“ s epicentrom pôsobnosti v našom meste. Raši, Paška, Čislák, Senčák, Pažinková, Forai dokážu vo svoj prospech úspešne zhodnotiť peniaze pôvodne určené do zdravotníctva,“ tak znie časť textu vyhlásenia tých, ktorí sa už nemienia ďalej pozerať na to, čo sa v zdravotníctve deje. Na vzájomné prepojenia Košičanov a ich čachre-machre s funkciami, ale aj odmenami v zdravotníctve neustále upozorňuje aj poslanec za Sieť Miroslav Beblavý. Len v krátkosti pripomeňme, čo sú vyššie spomínaní aktéri zač.

Pavol Paška je bývalý predseda parlamentu, ktorý skončil vo funkcii šéfa parlamentu po tom, čo sa prevalila kauza predraženého CT prístroja v piešťanskej nemocnici. Smerák kedysi pôsobil aj vo firme Medical Group. Táto firma bola navyše spojená s tendrom na piešťanské cétečko. Po tlaku ulice sa rozhodol z funkcie predsedu parlamentu odstúpiť. Paška vlastní apartnám v mestskom parku v Košiciach.

Minister zdravotníctva Viliam Čislák momentálne tiež čelí kritike. Kádeháci, ktorí žiadajú jeho hlavu, mu vyčítajú, že nerieši transparentnosť a klientelizmus. Súvisí to práve so zdravotníckymi kauzami. Šéf rezortu tiež pochádza z Košíc. Predtým zastával rôzne manažérske a lekárske funkcie. Na stoličke ministra je po odvolaní bývalej ministerky Zuzany Zvolenskej kvôli kauze piešťanského  CT.

Martin Senčák je bývalý šéf služobného úradu ministerstva zdravotníctva, ktorého odvolanie žiadali lekári po prevalení nákupu predraženého CT, ako inak, v piešťanskej nemocnici. Teraz pôsobí v  Úrade pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.

Monika Pažinková je predsedníčkou Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Poslanec Beblavý o nej minule písal v súvislosti s tým, že s manželom Petrom Pažinkom sa za veľmi krátky čas dostali k miliónom eur. Jej manžel totiž kúpil polikliniku v prešovskom Sekčove za pár tisíc eur, no neskôr ju predal za osem miliónov. Budovu kúpila Penta. Manželom z Košíc mali pomôcť dobré vzťahy so Smerom aj s Marcelom Foraiom.

Marcel Forai je ďalší Košičan, ktorý sa nemal zle. Pôsobil totiž ako riaditeľ Všeobecnej zdravotnej poisťovne. Krk mu zlomili zmluvy s jeho tetou, 77-ročnou Annou Sučkovou. Forai predtým pôsobil ako riaditeľ krajskej pobočky VšZP v Košiciach.


ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

Nitrianski colníci zachytili 1,5 tony drog dovážaných z Mexika. Ich hodnota na čiernom trhu dosahuje dve miliardy eur

Príslušníci finančnej správy z Colného úradu Nitra zabránili, aby sa na čierny trh dostalo 1,5 tony drog. Skrýšu drog dovážaných z Mexika...

Kollár otvoril schôdzu NR SR. Sám navrhol hlasovanie o svojom odvolávaní

Predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) bude v úvode deviatej schôdze Národnej rady (NR) SR čeliť odvolávaniu z funkcie. Návrh na svoje...

Šéf OSN varoval pred zneužitím pandémie teroristami

Generálny tajomník OSN António Guterres varoval pred nebezpečenstvom, že by teroristické skupiny mohli pandémiu nového koronavírusu zneužiť na svoje ciele. Informovala o...

Zaradenie odvolávania Kollára na schôdzu zrejme nepodporíme, hovorí poslanec Kiskovej strany. Reagujú aj sulíkovci

Poslanci zo strany Za ľudí zrejme nepodporia zaradenie odvolávania predsedu parlamentu Borisa Kollára (Sme rodina) do programu schôdze parlamentu, ktorá sa začína...

Eurokomisár Gentiloni: Prognózy potvrdzujú devastujúce hospodárske účinky pandémie

Prepad hrubého domáceho produktu (HDP) v 19-člennej eurozóne bude v tomto roku horší, ako sa očakávalo - na úrovni 8,7 %. Vyplýva...

Chceme tajné hlasovanie. Ak Kollár nezíska dôveru poslancov, Sme rodina odíde z koalície, vyhlásil Pčolinský

Pokiaľ predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) nezíska dôveru poslancov, hnutie Sme rodina odíde z vládnej koalície. Kollár vyslovenie dôvery navrhne sám...

Rezort práce navrhuje predĺženie čerpania Prvej pomoci, v ideálnom prípade až do konca roka

Zamestnávatelia a samostatne zárobkovo činné osoby (SZČO) by mohli dlhšie čerpať pomoc od štátu, a to o dva mesiace alebo až do...
Slovensko
Pozitívne vzorky 1,767 +2 Dnes Úmrtí 28 Uzdravení 1,473 Infikovaných 266 Last updated: 7. júla 2020 - 13:52 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky