sobota, 24 októbra, 2020
9.3 C
Bratislava
Úvod Aréna Zlé správy zo Sýrie: Američania chceli dať zbrane umiernenej opozícii, dostali ich...

Zlé správy zo Sýrie: Američania chceli dať zbrane umiernenej opozícii, dostali ich však teroristi

Poukazuje na to, že koalícia západných štátov pod velením USA podporuje podľa svojich slov „umiernených rebelov“. Nikde však nie je jasne stanovené, kto to vlastne je.

Koncom roka 2012 sa opoziční vodcovia spojili do Národnej koalície sýrskych revolučných a opozičných síl, ktorú Spojené štáty a stovky ďalších krajín vrátane Česka obratom uznali za legitímneho zástupcu Sýrčanov.

Odporcovia Asada medzitým utvorili aj vojenské krídlo, takzvanú Slobodnú sýrsku armádu (FSA). Nejde však o úplne jednotnú vojenskú organizáciu. Podľa Národnej koalície riadi armádu Albay Ahmed Berri, ale najvyšší vojenský výbor považuje za veliteľa Abdula-Karima al-Ahmada.

Celý text si môžete v češtine prečítať TU

Pod hlavičkou Slobodnej sýrskej armády sa údajne skrýva zväzok desiatok či stoviek rebelských hnutí, ktoré sa ťažko koordinujú. Všetky však spája dvojica spoločných nepriateľov – Bašár Asad a Islamský štát, ku ktorým v posledných týždňoch pribudlo ešte Rusko. To je asi všetko, čo majú títo rebeli spoločné. Niektoré skupiny sú umiernení bojovníci za demokraciu, ale niektoré sú rovno islamskí fundamentalisti. Mnohí z nich nemajú problém spolupracovať s radikálnym frontom an-Nusra, ktorú Spojené štáty a OSN zaradili do zoznamu teroristických organizácií, pretože sa hlási k medzinárodnej sieti al-Káida.

Okrem toho, všetky skupiny medzi sebou neustále uzavierajú rôzne dohody a obchody. „S al-Káidou už v určitej chvíli spolupracoval každý,“ podotkol pre LA Times Joshua Landis, riaditeľ Centra blízkovýchodných štúdií na univerzite v Oklahome.

Pentagon tají, ako prebieha preverovanie rebelov

Žiadny vonkajší pozorovateľ tak v skutočnosti nemôže vedieť, s kým bude ktorá skupina rebelov spolupracovať zajtra. Napriek tomu Spojené štáty stále opakujú, že ich zbrane dostávajú výhradne „preverené“ povstalecké milície.

Pentagon však verejnosti tají, ako preverovacie mechanizmy fungujú a kto je za nich zodpovedný. Z mediálnych správ vyplýva, že nejde o príliš zdĺhavý proces. Napríklad rebeli, ktorí v pondelok oznámili vznik novej koalície s 3 200 bojovníkmi a ktorí sa podľa agentúry Reuters onedlho pokúsia dobyť baštu Islamského štátu v meste Rakka, dostali výzbroj okamžite.

Stretli sme sa s Američanmi a zbrane sú už na ceste

„Stretli sme sa s Američanmi, schválili to a povedali nám, že zbrane sú na ceste,“ opísal schôdzku s Pentagonom hovorca koalície Abu Muazz.

Základ Demokratických síl Sýrie, ako sa nová koalícia nazýva, tvoria Západom podporované kurdské milície YPG a bojovníci zo sýrskej arabskej koalície, ktorú Pentagon podporil aj v minulosti.

Dôkladné preverovanie pred odoslaním zásielky nemôže v sýrskom chaose zaručiť, že americká výzbroj neskončí v rukách islamských radikálov, prípadne al-Káidy, upozorňuje iDnes.cz s tým, že to platí zvlášť vo vojnovej zóne, kde vznikajú dohody o spojenectve zo dňa na deň podľa aktuálnej potreby.

autor: vam

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

Kováčiková: Je nežiaduce, aby Kováčik zastával funkciu špeciálneho prokurátora

Prvá námestníčka generálneho prokurátora Viera Kováčiková zastáva názor, že je nežiaduce, aby obvinený Dušan Kováčik zastával funkciu špeciálneho prokurátora.

Jarjabek: Prečo sú ľudia nad 65 rokov oslobodení z testovania? Je to drzosť, diskriminácia hraničiaca s generačným rasizmom

Poslanec Dušan Jarjabek (Smer-SD)  sa cíti diskriminovaný.   “Prečo sú ľudia nad 65 rokov oslobodení z testovania? Čo to je?  Ja vám...

Naď: Kompletné čísla. Zo 61.905 otestovaných na Orave a Bardejove bolo 2225 infekčných

Z 61.905 otestovaných ľudí na ochorenie COVID-19 na Orave a v Bardejove bolo v piatok 2225 infekčných. Minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO)...

Čaputová: Čakajú nás dni zastavenia. Napriek rôznym názorom je potrebné rozhodnutia vlády rešpektovať

Napriek rôznym názorom na vyhlásené opatrenia je potrebné rozhodnutia vlády rešpektovať, lebo iba spoločný a koordinovaný postup je našou jedinou nádejou. Prezidentka...

Bardejov: V nemocnici zachytili osem zdravotných sestier pozitívnych na COVID-19

Situácia v súvislosti s výpadkom personálu v bardejovskej nemocnici sv. Jakuba je stále komplikovaná. Momentálne je podľa slov riaditeľa Mariána Petka 90 zamestnancov práceneschopných z hľadiska,...

VIDEO Premiér Matovič: Na Orave a v Bardejove odhalili zatiaľ 1506 infekčných ľudí

Počas prvého dňa pilotnej fázy testovania na ochorenie COVID-19 v okresoch na Orave a v Bardejove sa do 17.00 h zachytilo 1506...

VIDEO Minister Krajčí ocenil vysokú účasť na piatkovom testovaní

Minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽANO) na základe piatkových výsledkov verí, že pretestovanie na ochorenie COVID-19 v okresoch na Orave a v Bardejove...
Slovensko
Pozitívne vzorky 37,911 Úmrtí 134 Uzdravení 8,859 Infikovaných 28,918 Last updated: 24. októbra 2020 - 05:53 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky