Premiérove bláboly patria do romantickej literatúry. Akým tempom sa pri znižovaní deficitu uberieme? Zamysleli sa liberáli

  0
  Eugen Jurzyca (Autor: SITA)

  Ako tvrdí Jurzyca, rozpočet je odvrátená strana Ficových balíčkov. V strane SaS považujú premiérove slová za táraniny. „Premiér je majster romantickej literatúry: Verejné financie sú v poriadku. Máme sa fajn. Všetci sme vlastne jedna veľká šťastná rodina a je nám tu super. Blá blá blá,“ odkázali liberáli Ficovi na svojej sociálnej sieti.

  Rozbalíčkované financie

  O tom, ako to  s tými financiami a rozpočtom naozaj je, mal potrebu napísať blog aj saskár Jurzyca, kde uvádza niekoľko vecí na správnu mieru. Odporúča totiž, ešte predtým ako Fico rozbalíčkuje verejné financie, pripomenúť si „zopár skutočností, ktoré akoby ostávali v tieni rozpočtu a romantickej diskusie o ňom“. Poslanec vo svojom blogu na portáli etrend.sk upravuje vyjadrenie Fica, ktorý povedal, že Slovensko bolo vyradené z trestnej lavice EÚ, konkrétne z procedúry nadmerného deficitu. „To je síce pravda, ale pravda je aj to, že Slovensko nie je vyradené z trestnej lavice slovenského ústavného zákona o rozpočtovej zodpovednosti. Nie je a tak skoro ani nebude. Naše verejné financie sa na ňu dostali v roku 2012, sú na nej dnes a budú do roku 2018. Teda šesť rokov od vstupu do prvého sankčného pásma v ňom Slovensko ešte bude,“ vysvetľuje Jurzyca.

  Ako dodáva, pri kríze nikoho nebude zaujímať, kto ju spôsobil, ale aký má dlh. Keď sa rozhodovalo o zaradení do sankčných pásiem, všetci dobre vedeli, aký nebezpečný je vyše 50-percentný dlh pre Slovensko. „Potom prijali ústavný zákon. Vážna vec. Zrejme aj vážnejšia než to, že nás z trestnej lavice vyradil Brusel,“ pripomína rozhodnutie politických strán celého spektra poslanec. Ako ďalej odporúča, mali by sme starať najmä o udržateľnosť verejných financií, ale doma. Nikdy totiž nevieme, kedy príde ďalšia kríza, a tá nemusí byť len ekonomická. Podľa Jurzycu síce premiér verí, že keď sme krízu nespôsobili, nemôže sa nás dotknúť. To je však omyl a poslanec odporúča, aby sme mali nachystaný akýsi vankúš, respektíve rezervu. „Najlepšie, čo môžeme urobiť, aby sme mali akú-takú istotu, že krízu prežijeme s malými bolesťami, je mať čo najskôr nízky dlh,“ myslí si.

  Nesplnený plán

  Tímlíder SaS pre verejné financie spomína aj na to, aký dlh vznikol pri prvej Ficovej vláde. Vtedy bol verejný dlh na jedného občana takmer na úrovni tritisíc eur. V roku 2014 to však bolo už vyše sedemtisíc eur. „Podľa prepočtov analytika Michala Lehutu, ak by sa malo Slovensko vrátiť na predkrízovú úroveň dlhu, muselo by mať vyrovnaný rozpočet od roku 2018 do roku 2031,“ vyrátava Jurzyca. Už teraz je však podľa neho jasné, že vláda ani v roku 2015 svoj plán znižovania deficitu nesplní a o päťpercentnom raste ekonomiky tiež možno iba snívať. Najmä pri šafárení so sociálnymi balíčkami a bez nízkej rovnej dane.

  Hoci podľa vlády verejný dlh klesá, Rada pre rozpočtovú zodpovednosť vypočítala, že bez jednorazových opatrení by rástol. „Inými slovami, keby vláda napríklad neotvárala druhý pilier a nepredávala majetky, dlh by rástol,“ upozorňuje poslanec.

  Podľa Jurzycu druhá Ficova vláda konsoliduje menej než, keď bola premiérkou Iveta Radičová, a to za minimálne raz taký čas. Posledné dva roky navyše podľa neho vláda nekonsoliduje vôbec. „Pritom súčasná vláda má k dispozícii súbeh viacerých faktorov, ktoré jej umožňovali znižovať dlh a deficit rýchlejšie a neodsúvať to na čas, keď nebudú fungovať,“ zamýšľa sa Jurzyca.

  Všetko pre preferencie

  Znižovanie dlhu by sa podľa poslanca dalo docieliť napríklad znižovaním výdavkov a zvyšovaním príjmom alebo zvýšením efektívnosti. Takto by sa však museli merať výsledky financované z verejných zdrojov. To, aké rezervy máme, možno vidieť aktuálne na prípade predraženej konferencie TechMatch. Ak totiž zástupca organizátora povie, že vie dokázať, kam idú verejné peniaze na podporu startupov, podľa poslanca by bolo lepšie, keby vláda zverejnila výsledky podpory startupov.

  Na záver má saskár odkaz aj pre premiéra Fica. Ten sa totiž vyjadril, že „sme schopní postupovať ďalej v znižovaní deficitu. Otázkou je len akým tempom“. Poslanec Jurzyc si o tom myslí svoje: „Ak by to malo ohroziť preferencie Smeru, tak aj záporným.“

  Celý blog Eugena Jurzycu si môžete prečítať TU
   

  - Reklama -