streda, 5 augusta, 2020
15.9 C
Bratislava
Úvod Aréna Kto kupuje Slovenské elektrárne? Zadĺžený holding alebo čínska rozviedka? Čítajte viac

Kto kupuje Slovenské elektrárne? Zadĺžený holding alebo čínska rozviedka? Čítajte viac

Informoval o tom portál Konzervatívny výber. Najväčšími akcionármi EPH sú Patrik Tkáč z finančnej skupiny J&T a Daniel Křetínský. Spolu kontrolujú dve tretiny hlasovacích práv. Zvyšok kontrolujú private equity štruktúry J&T – čiže investori, ktorých J&T iba prikrýva.

České média už viackrát upozornili na vysokú zadlženosť EPH. Pomer dlhu očisteného o hotovosť k prevádzkovému zisku pred odpismi (EBITDA) sa v prípade subholdingu EPH CE Energy, pod ktorý spadajú hlavné aktivity v českej a nemeckej energetike spoločne s investíciou do Stredoslovenskej energetiky, tento rok vyšplhal na 4,14-násobok.

Práve pomer dlhu k EBITDA je ostro sledovaný analytikmi a bankármi. Hodnoty okolo štvornásobku sú v energetickej brandži všeobecne považované za problematické. Západné energetické koncerny pri tejto úrovni zastavujú expanziu a naopak začínajú predávať časť svojich aktív.

EPH sa však chce napriek svojej zadĺženosti ďalej nakupovať. Otázkou je, ako si to môže dovoliť. Možno je to preto, že Slovenské elektrárne nekupuje pre seba, ale pre niekoho iného.

Začiatkom septembra 2015 posilnila svoju pozíciu vo finančnej skupine J&T FINANCE GROUP SE súkromná čínska spoločnosť CEFC China Energy Company Limited. Svoj podiel navýšila na 9,9 percenta. V najbližších dňoch plánuje podať žiadosť o navýšenie svojho podielu v J&T FINANCE GROUP SE  až na 30 percent.

CEFC je šiestou najväčšou súkromne vlastnenou spoločnosťou v Číne a zároveň jednou z najväčších korporácií na svete. Podniká napríklad vo financiách, energetike a infraštruktúre. V Česku sa chce zrejme CEFC zakoreniť ešte hlbšie, pretože okrem svojich tradičných aktivít kúpila aj futbalový klub Slávia Praha, pivovary Lobkowicz a podiel v Českých aerolíniách. Kúpila tiež budovu Živnobanky a Martinický palác v centre Prahy.

Predsedom predstavenstva CEFC je 38 ročný Jie Ťien-ming. Podľa oficiálnych informácií založil CEFC práve on v roku 2002. Mal vtedy 25 rokov. Otázkou je, ako sa mohol takýto mladý človek presadiť v štátom regulovanom biznise v Číne a stať sa v priebehu niekoľkých rokov šéfom jednej z najväčších firiem vo svete. Na to je v Číne totiž potrebné politické a mocenské krytie. Podľa viacerých zdrojov je Jie Ťien-ming riadený čínskou vojenskou rozviedkou a najvyššími politickými elitami komunistickej Číny.

Český prezident Miloš Zeman vymenoval Jie Ťien-minga za svoho poradcu. Česká spravodajská služba BIS súčasne varuje pred prenikaním čínskych spravodajských štruktúr do najvyšších ekonomických a politických kruhov Českej republiky. Na Slovensku je okolo CEFC zatiaľ ticho. Dokedy?

Pôvodný článok nájdete TU.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

Nový janovský most San Giorgio už môže využívať verejná doprava

V talianskom prístavnom meste Janov v utorok odovzdali do používania nový diaľničný most ako náhradu za predošlý Morandiho most, ktorý sa zrútil...

WHO: Počet mladých nakazených sa za uplynulých päť mesiacov strojnásobil

Mladí ľudia, ktorí navštevujú pláže a nočné kluby, prispievajú k nárastu nových prípadov ochorenia COVID-19. Počet nakazených vo veku 15 až 24...

Ambasády v Bejrúte hlásia zranených

Po dvoch mohutných výbuchoch, ku ktorým došlo v utorok podvečer v Bejrúte, hlásia zranených ambasády Belgicka, Holandska a Nemecka sídliace v blízkosti...

V Bielorusku sa začalo predčasné hlasovanie v prezidentských voľbách

V Bielorusku sa v utorok začalo predčasné hlasovanie v prezidentských voľbách. Hlavným dňom hlasovania bude nedeľa 9. augusta. Ako...

India začína s druhou fázou klinického testovania vakcín proti koronavírusu

Indické zdravotnícke úrady v utorok oznámili, že sa začala druhá fáza klinického testovania vakcín proti koronavírusu vyvinutých indickými firmami. Informáciu priniesla tlačová...

Podľa amerických generálov to bol útok, uviedol Trump k výbuchom v Bejrúte. Tí to popreli

Americký prezident Donald Trump v utorok vyhlásil, že utorkové mohutné výbuchy v Bejrúte "vyzerali ako hrozný útok". Informovala o tom agentúra AFP.

V bejrútskom prístavnom sklade vybuchlo asi 2750 ton dusičnanu amónneho, uviedol libanonský premiér Dijáb

Libanonský premiér Hasan Dijáb v noci na stredu informoval, že v prístavnom sklade v Bejrúte, kde v utorok podvečer došlo k dvom...
Slovensko
Pozitívne vzorky 2,368 Úmrtí 29 Uzdravení 1,771 Infikovaných 568 Last updated: 5. augusta 2020 - 09:22 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky