EÚ ide loviť lode pašujúce ľudí. Pozrite si, ako to bude prebiehať

  0
  Ilustračné foto: Záchrana migrantov v Stredozemnom mori (Autor: SITA)

  “Ľudia nemôžu beztrestne profitovať z tohto hrozného obchodu,” uviedol britský veľvyslanec pri OSN Matthew Rycroft. Rezolúcia o druhej z troch fáz misie, o ktorej sa viedli rokovania celé mesiace, patrí pod siedmy článok Charty OSN, čo znamená, že môže byť presadzovaná vojenskými prostriedkami. Dokument takisto povoľuje EÚ a jednotlivým krajinám naloďovať sa na plavidlá “s cieľom zachraňovať ohrozené životy migrantov alebo obete obchodovania s ľuďmi”. Pátracia a zadržiavacia operácia, teda druhá fáza misie, je povolená na jeden rok, informovala tlačová agentúra AP.

  V rezolúcii sa uvádza, že k “migrantom treba pristupovať ľudsky a dôstojne”. Bezpečnostná rada OSN uviedla, že migrantov z plavidiel, ktoré budú zaistené, prepravia do Talianska. EÚ najprv požadovala, aby mohla námorná operácia prebiehať v líbyjských teritoriálnych vodách, ale Líbya proti tomu namietala.
  Medzinárodná organizácia pre migráciu (IOM) oznámila, že v roku 2015 zatiaľ zahynulo v Stredozemnom mori 2987 migrantov. Operácia je zameraná proti pašovaniu ľudí, ako aj proti sieťam obchodníkov s ľuďmi a ich infraštruktúre na juhu centrálneho Stredomoria medzi brehmi Tuniska a Líbye.

  Pôvodný názor misie EUNAVFOR Mediterranean sa v druhej fáze zmenil na označenie Sophia. Ide o meno dievčaťa, ktoré porodila somálska utečenkyňa 22. augusta na palube nemeckej lode Schleswig-Holstein pri líbyjskom pobreží. Európska rada schválila celú vojenskú operáciu, podliehajúcu Európskej službe pre vonkajšiu činnosť (EEAS), v máji tohto roku a o mesiac ju odobrili aj šéfovia diplomacií krajín EÚ.

  Operácia by mala mať tri fázy. Prvá zahŕňala len záchranné misie a monitorovanie pašerákov pomocou lodí, dronov a družíc. Od začiatku júla sa podľa veliteľa operácie, talianskeho kotradmirála Enrica Credendina, podarilo získať detailné poznatky o štruktúrach a sieťach prevádzačov.
  V druhej fáze, ktorá sa začala v stredu 7. októbra, budú môcť lode EÚ operujúce v medzinárodných vodách v Stredomorí zastaviť, prehľadať, odkloniť a skonfiškovať predpokladané plavidlá pašerákov. Osoby podozrivé z pašeráctva majú byť zadržané. Tretia fáza by mala umožniť likvidáciu plavidiel a infraštruktúry, najlepšie pred ich použitím, a zatknutie obchodníkov a pašerákov priamo na území krajiny, v ktorej vyvíjajú svoju činnosť. Prechod do tretej fázy, ktorá by mala prebiehať aj v líbyjských teritoriálnych vodách, by si však vyžadoval súhlas Líbye alebo Bezpečnostnej rady OSN.

  Veliteľstvo operácie sa nachádza v Ríme a riadi ju talianske námorníctvo. Náklady znáša každý štát sám. Po dosiahnutí plnej operačnej kapacity budú k dispozícii prostriedky EÚ vo výške 11,82 milióna eur na dvanásť mesiacov. Zatiaľ nie je jasné, či šesť vojnových lodí misie EÚ, zo vzduchu podporovaných vrtuľníkmi a bezpilotnými lietadlami, dokáže prakticky zmeniť situáciu v Stredomorí. V niektoré dni vyráža z líbyjského pobrežia do Európy až 20 plavidiel naložených migrantmi.


   

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu