Po jeseteroch prišli na rad sumčeky. Pozrite sa, na čo zasa Hlina prišiel

  0
  Alojz Hlina. (Autor: SITA)

  Žiadne zemiaky, ovocie, ani zelenina. Zato mäso od výmyslu sveta a druhý rýb, o akých sa nám ani nesníva. Aj to je zoznam potravín, za ktoré od nového roka zaplatíme menej. Kým premiér si spokojne odfajkol ďalšiu položku vo svojom sociálnom balíčku, Hlina také nadšenie nezdieľa.

  Kontroverzné ryby

  Už niekoľkokrát sa poslanecký rebel nechal počuť, čo si o obsahu zoznamu potravín so zníženým DPH myslí. Najviac energie venuje hlavne tomu, aké druhy rýb sa doňho dostali Ostriež nílsky či jesetery – to nie sú práve rýdzo slovenské potraviny, vyhlásil dávnejšie Hlina. Najnovšie má však aj nové výhrady. Na mušku mu sadol totiž sumček africký.

  „To, že Smer dal zníženú DPH na exotické ryby ako ostriež nílsky, jesetery, tilápie či sumček africký, sa môže javiť ako malá chyba pri procese. Nemusí to však tak byť, napríklad pri sumčekovi africkom to môže byť aj lobizmus. Kto vie, kto loboval za jesetery?“ zamýšľa sa poslanec na sociálnej sieti. K tomu priložil fotku Fica, ako poklepkáva základný kameň rybej farmy na chov spomínaného sumčeka. Bolo to v roku 2013 v Handlovej a farmu uviedli do prevádzky tento rok. Akurát, keď sa na zoznam potravín dostal aj sumček africký. Na to, či ide o zámer, sme sa poslanca opýtali. „Vyvoláva to otázniky,“ povedal pre ParlamentnéListy.sk. Jeho podozrenie by teda mohlo byť položené na reálnom základe a Hlina si myslí, že skutočne môže ísť o zámer.  Ako nám ďalej povedal, stále si stojí za tým, že na zoznam sa dostali kontroverzné ryby, čo potom pôsobí rozporuplne.

  Premiér Fico poklepkáva základný kameň rybej farmy v Handlovej. Foto: Reprofoto/Facebook

  Chovná hala sumčeka sa nachádza v priestoroch bane v Handlovej. Chov rýb prebieha v uzavretých halách, takzvaným indoor spôsobom. Aj to kameňom úrazu pre Hlinu. „Nemám nič proti podpore domácich podnikateľov, ale nezdieľam nadšenie pre intenzívny chov rýb v plastových nádržiach,“ doplnil na sociálnej sieti.

  Okrem toho sa mu nepozdáva myšlienka znížiť DPH na produkt, pri ktorom neexistuje konkurencia. „To je to isté, ako keby ste producentovi daného tovaru dali 10 percent navyše,“ zamyslel sa Hlina, ktorý sa chystá interaktívnym spôsobom poukázať na nezmyselný obsah zoznamu potravín.  Už tento týždeň vo štvrtok totiž vyráža do Ficovho rodiska, Topoľčian, aby urobil protest. Nedonesie síce so sebou sumčeky, ale  jesetery áno.
   

   

  - Reklama -